Co czujesz, kiedy w porannym pośpiechu, podczas ubierania słyszysz „Mamo, ja sam/sama”:
– Czy spokój, że Twój maluch bez problemu wyjmie z szafy wszystkie ubrania i założy je samodzielnie?
– Czy raczej panikę na myśl, ile czasu to zajmie i jaki bałagan powstanie przy okazji?
Życzę Ci, żebyś odpowiedziała „Tak” na pierwsze pytanie, dlatego dzisiaj opowiem o tym, jak wykorzystać rysunki ubrań, aby utrzymać porządek w szafie dziecka i ułatwić mu samodzielne ubieranie się.
Przygotowanie szafy i oznaczenie ubrań rysunkami
Doświadczenie nauczyło mnie, że zanim dziecko podejmie pierwsze próby samodzielnego ubierania, najpierw trzeba dobrze przygotować jego garderobę.
Porządki w szafie warto zacząć od przeglądu wszystkich ubrań, butów i dodatków, pozbycia się zbędnych i uzupełnienia brakujących. W kolejnym kroku trzeba zadbać o wygodę dziecka i umieścić ubrania tak, żeby mogło wygodnie po nie sięgać – powinny być one w zasięgu jego wzroku i łatwo dostępne. W dziecięcej garderobie dobrze sprawdzą się pudełka, które można bez problemu wyciągnąć, szuflady oraz otwarte półki.
Dodatkowo, aby ułatwić wybieranie ubrań i uniknąć ich rozrzucania podczas wyjmowania, proponuję pionowe składanie ubrań. U mnie ta metoda sprawdza się doskonale i to nie tylko w przypadku ubrań dziecięcych, ale także moich oraz męża 😉
Kiedy mamy już zorganizowaną szafę, czas zadbać o to, by dziecko mogło samodzielnie z niej korzystać. Bezcenną pomocą są rysunki ubrań, którymi oznaczamy wszystkie pudełka, półki czy szuflady. Dzięki ikonkom, nawet najmłodsze dzieci bez trudu mogą znajdować potrzebną część garderoby oraz odkładać ubrania na miejsce, co sprzyja utrzymaniu porządku.
Do oznaczania ubrań możesz wykorzystać rysunki przygotowane przeze mnie, które bezpłatnie pobierzesz korzystając z tego formularza. Moje ikonki pomogą też Twojemu dziecku w nauce samodzielnego ubierania, o czym przeczytasz poniżej.
Checklisty i plany z wykorzystaniem rysunków ubrań
Kiedy dziecko uczy się samodzielnie ubierać, często największą trudność sprawia mu zapamiętanie, co i w jakiej kolejności na siebie założyć. W moim przypadku bardzo pomocne okazały się checklisty z rysunkami ubrań, które przygotowujemy wspólnie z dziećmi. Możemy na przykład zrobić osobne listy odzieży: do ubrania rano czy na dwór (zwłaszcza zimą, kiedy części garderoby jest dużo).
Checklistę najlepiej tworzyć przy okazji ubierania lub rozbierania, bo podczas tych czynności dziecko widzi, jakie ubrania są mu potrzebne i co, po kolei, ma zakładać. Może więc łatwo samodzielnie wybierać rysunki ubrań, odpowiednio je uporządkować i przykleić na kartkę.
Gotową checklistę warto powiesić np. na drzwiach szafy, dzięki czemu maluch zawsze będzie miał „ściągawkę” pod ręką.
Innym narzędziem ułatwiającym samodzielne ubieranie się może być plan, na którym (jeśli wśród czynności do wykonania jest: ubieranie się) umieszczamy rysunek ubrania lub ludzika ubierającego się. I tak, na porannym planie możemy przykleić np. ikonkę przedstawiającą bluzkę, a na wieczornym – piżamę.
Z moim starszym synem pierwsze plany i checklisty wprowadziliśmy już około 2 roku życia. Od razu zaczął z nich korzystać i cieszył się, gdy mógł samodzielnie sprawdzić, co ma po kolei robić. A ze mnie zdjęły obowiązek „stania na straży”, bo od tej pory, to plan, który Piotruś zrobił z moją pomocą, decydował, a nie mama ;).
Dla moich synów oznaczanie ubrań rysunkami, tworzenie planów i checklist jest nadal bardzo dobrą zabawą – z przyjemnością szukają odpowiednich ikonek, wycinają, kolorują i przyklejają rysunki.
To bardzo ważne, aby dzieci aktywnie uczestniczyły w tych czynnościach, bo dzięki temu mają poczucie sprawczości i potem chętniej korzystają z rysunkowych pomocy. Dorosły ma pełnić rolę przewodnika, ale to dziecko powinno, w miarę swoich możliwości, jak najwięcej robić samodzielnie.
Skąd wziąć rysunki ubrań i do czego jeszcze wykorzystać ikonki
Rysunkowe pomoce możesz wykorzystać na wiele sposobów, np.: do uporządkowania zabawek, tworzenia kalendarzy, podziału obowiązków domowych. Przeczytasz o nich w moim poprzednim artykule: Jak nauczyć dziecko samodzielności i ułatwić sobie życie? Poznaj 6 sposobów z wykorzystaniem ikonek, które ułatwią Ci stosowanie metody Montessori w Twoim domu.
Być może teraz zastanawiasz się skąd wziąć rysunki ubrań i inne ikonki? To łatwiejsze niż myślisz!
Nie musisz godzinami przeszukiwać Internetu, czy rysować samodzielnie – już teraz możesz pobrać bezpłatnie 20 ikonek przygotowanych przeze mnie: 10 rysunków ubrań i 10 zabawek, korzystając z poniższego formularza.
Jest to część gotowej bazy „Rysunkowy świat dziecka, czyli pomoce wizualne wspierające rozwój i samodzielność dzieci”, którą stworzyłam z myślą o rodzicach dzieci w wieku 2-8 lat. Zawiera ona ponad 200 ikonek z 10 obszarów: ubrania, zabawki, obowiązki domowe, plany, kalendarze, zajęcia dodatkowe, przybory szkolne, ludzie, zdrowie i transport. Wraz z bazą otrzymasz „Pigułkę inspiracji”, w której znajdziesz pomysły, w jaki sposób możesz wykorzystać moje rysunki.
Jeśli chcesz jeszcze bardziej wspierać samodzielności i rozwój Twojego dziecka, zachęcam do skorzystania z całej bazy ikonek dla rodziców dostępnej w moim sklepie.