„Nie można być wolnym, jeśli nie jest się samodzielnym.”

Słowa te pochodzą z książki „Odkrycie dziecka” autorstwa Marii Montessori, włoskiej lekarki i pedagog, która na początku XX wieku stworzyła metodę edukacji, nazwaną jej nazwiskiem.

Zgodnie z zasadami Montessori głównymi zadaniami rodziców, nauczycieli i opiekunów są: baczna obserwacja, zachęcanie dziecka do poznawania świata i wiara w jego możliwości oraz stworzenie odpowiednich warunków (bezpiecznego, uporządkowanego otoczenia i właściwych materiałów) do rozwoju w optymalnym tempie. Ważne, aby pozwolić dziecku na samodzielność, nie wyręczać go w tym, co potrafi samo zrobić, a jeśli jeszcze czegoś nie umie – pokazać mu sposób (ale nie robić czynności za nie). Kolejną istotną kwestią jest danie podopiecznemu możliwości wyboru i podejmowania decyzji. Poczucie samodzielności i sprawczości powoduje, że dziecko wierzy we własne siły i możliwości, lepiej się rozwija oraz chętniej działa.

Metoda Montessori jest coraz bardziej popularna, powstaje wiele szkół i przedszkoli realizujących ten sposób edukacji. Jest ona wykorzystywana także przez wychowawców i nauczycieli w tradycyjnych placówkach.

Zasady Montessori możesz stosować również w Twoim domu, wspierając rozwój i samodzielność Twojego dziecka. Pomocne może być wykorzystanie ikonek, zwłaszcza w przypadku maluchów, które jeszcze nie umieją czytać.
Chcesz wiedzieć, jak nauczyć dziecko samodzielności i ułatwić sobie życie? Poznaj 6 prostych sposobów, które możesz zacząć stosować już dziś.

Jak nauczyć dziecko samodzielności za pomocą ikonek.

6 sposobów jak nauczyć dziecko samodzielności, wprowadzając Montessori w Twoim domu

1. Oznaczanie pudełek z ubraniami za pomocą ikonek

Chcąc nauczyć dziecko samodzielnego ubierania się, wystarczy, że na pudełkach, szufladach lub szafkach umieścisz ikonki ubrań, które się w nich znajdują np. na pojemniku ze spodniami przyklejasz rysunek spodni. Dzięki temu dziecko z łatwością znajdzie potrzebną część garderoby.

Jak nauczyć dziecko samodzielnego ubierania się

Aby ułatwić dziecku samodzielne ubieranie się, proponuję stosować pionowe składanie ubrań – dzięki temu Twoja pociecha z łatwością wyjmie potrzebną rzecz, nie rozrzucając pozostałych, co z pewnością zaoszczędzi jej niepotrzebnego stresu. A samodzielne wyjmowanie ubrań, to pierwszy krok do samodzielnego ubierania się.

tekst alternatywny

2. Ograniczanie zabawek na wierzchu w pokoju dziecka

Żeby pomóc dziecku w utrzymaniu porządku warto pamiętać o ograniczeniu ilości zabawek, które są na wierzchu. Dodatkowym sposobem jest oznaczenie półek i pudełek z zabawkami za pomocą ikonek. Dzięki temu dziecko może samodzielnie i sprawnie sprzątać, bo każda rzecz ma ustalone miejsce. Stosując Montessori w domu warto pamiętać, że jedną z głównych zasad tej metody jest porządek. Każdy przedmiot, którego dziecko używa, po zakończeniu zabawy/nauki, powinien wrócić na swoje miejsce.

3. Podział obowiązków domowych

Ucząc dziecko samodzielności, warto dzielić się z nim obowiązkami. Można w tym celu przygotować ikonki z ilustracjami poszczególnych czynności, z których każdy z domowników wybiera sobie to, co danego dnia ma wykonać. Ten sposób podziału obowiązków doskonale wpisuje się w stosowanie filozofii Montessori w domu, bowiem nie tylko sprawia, że wszyscy będą pamiętali, co mają zrobić (są przecież ikonki z zadaniami, więc nie ma potrzeby przypominania), ale również daje wybór (nie narzucamy konkretnego zadania, tylko każdy wybiera sam). Dodatkowo może być dobrą zabawą dla całej rodziny.

Kalendarz montessori liniowy z ikonkami.

4. Korzystanie z kalendarza przez dzieci

Małe dziecko nie rozumie dat i nie orientuje się w czasie tak, jak osoby starsze, więc powiedzenie mu, że jego urodziny są 3 maja lub do babci pojedzie za 2 tygodnie niewiele mu wyjaśni. Dlatego już od najmłodszych lat warto wprowadzić kalendarze np. kalendarz liniowy, stosowany w metodzie Montessori, gdzie w kolumnach numerujemy kolejne dni i przyklejamy ikonki pokazujące wydarzenie lub czynność, która będzie miała miejsce

Przykładowo, jeśli danego dnia dziecko ma trening piłki nożnej – rysunek piłki, jak jest Boże Narodzenie – choinka itd. Maluch czuje się spokojniejszy, kiedy wie jakiego dnia, co się wydarzy i może to samodzielnie sprawdzać. Dodatkowo kalendarze pomagają dzieciom w nauce liczenia i nazywania liczb porządkowych.

5. Tworzenie planów z dziećmi

Rysunkowy plan dnia pozwoli dziecku na łatwiejsze wykonywanie codziennych czynności. Na początku można stworzyć np. plan wieczoru, gdzie przyklejamy ikonki z kolejnymi zadaniami np. pudełko z zabawkami – sprzątanie, talerz z jedzeniem – kolacja, kubeczek ze szczoteczką i pastą do zębów – mycie zębów, łóżko – czas na sen. 

Plan dnia za pomocą ikonek.

Potem możemy wprowadzać kolejne: plan poranka, plan dnia w przedszkolu, plan sprzątania itp. Stosowanie takiego uporządkowania dnia dziecka sprawi, że będzie ono bardziej skore do współpracy i będzie chętniej samodzielnie wykonywało poszczególne czynności, bez konieczności przypominania i pilnowania.

6. Checklisty

Od najmłodszych lat dziecko wykonuje wiele czynności, dlatego aby ułatwić mu samodzielne pilnowanie, np. co ma zabrać ze sobą na trening, czy do przedszkola/szkoły, warto wykorzystać checklisty. Stosujemy ten sam sposób, co w przypadku planów – na checkliście używamy ikonek obrazujących poszczególne elementy danego zadania, np. rysunki przedmiotów, które trzeba spakować do szkolnego plecaka. Dzięki temu dziecko może samodzielnie wszystko zrobić, o niczym nie zapomni, a „odznaczanie” wykonania kolejnej czynności sprawi mu radość.

Ikonki jako pomoc w stosowaniu metod Montessori w Twoim domu

Obrazki do planu dnia.

W każdym z opisanych sposobów, jak nauczyć dziecko samodzielności, wykorzystywane są ikonki. Mogą one zawierać samą ilustrację lub dodatkowo podpis, w zależności od tego na jakim etapie rozwoju jest Twoje dziecko.

Takie rysunki możesz wykonać samodzielnie lub skorzystać z gotowych. Zapraszam do pobrania bezpłatnie 20 ikonek przygotowanych przeze mnie, korzystając z poniższego formularza. 

Jeśli zainteresowałam Cię tematem wykorzystania rysunkowych pomocy w wychowaniu i edukacji Twojego dziecka, zachęcam do skorzystania z gotowej bazy ikonek do druku „Rysunkowy świat dziecka, czyli pomoce wizualne wspierające rozwój i samodzielność dzieci”. Jest to zbiór ponad 200 ikonek, które stworzyłam głównie z myślą o rodzicach dzieci w wieku 2-8 lat. Poza opisanymi 6 sposobami na to, jak nauczyć dziecko samodzielności stosując filozofię Montessori w Twoim domu, w bazie znajdziesz dużo więcej rysunków i inspiracji, jak je wykorzystać, między innymi w obszarach: zdrowie, transport, ludzie.

Także pomocne dla Ciebie mogą być moje szkolenia dla rodziców dzieci w wieku 2-8 lat, na których dokładniej omawiałam te sposoby (i pokazywałam jak je wykorzystuję w swoim domu): „Porządki w szafie dziecka”, „Jak zaangażować małe dzieci w obowiązki domowe?”, „Porządek w zabawkach”, „Tworzenie kalendarzy”, „Tworzenie planów z dziećmi w wieku 2-9 lat”.

Zobacz jak te sposoby z wykorzystaniem ikonek wyglądają, oglądając moje wystąpienie z konferencji dla mam:

 Już teraz pobierz bezpłatnie 20 ikonek z tej bazy, które z pewnością pomogą Ci uczyć dziecko samodzielności oraz uprzyjemnią życie Tobie i całej rodzinie.

Obrazki z ubraniami dla dzieci.

Nazywam się Mariola i jestem mamą 3 synów: 7 lat, 3 lata i niemowlę. Ułatwiam współpracę z dziećmi w domu, szkole i na zajęciach logopedycznych, rysując pomoce wizualne.

Więcej o tych 6 sposobach z artykułu dowiesz się z moich szkoleń dla rodziców.

Pomoce wizualne dla rodziców

Baza ponad 200 ikonek „Rysunkowy świat dziecka, czyli pomoce wizualne wspierające rozwój i samodzielność dzieci”