W moim podcaście zachęcam mamy do efektywnej pracy z domu. Tylko właściwie, po co pracować efektywnie? O tym opowiem Ci w dzisiejszym odcinku. Posłuchaj o 3 najważniejszych powodach, dlaczego warto zadbać o efektywną pracę. Zapraszam!

Podcastu wysłuchasz tutaj:

Kiedyś efektywna praca kojarzyła mi się z tym, aby robić coraz więcej i więcej. Tak myślałam, póki nie zostałam mamą. Teraz efektywność oznacza dla mnie to, żeby pracować krócej, a nie więcej. Czyli w praktyce staram się jak najszybciej wykonać zawodowe zadania, aby mieć więcej czasu na życie rodzinne oraz swoje potrzeby i przyjemności. I to jest pierwszy z powodów, po co pracować efektywnie.

1. Dzięki efektywnej pracy zyskujesz czas dla siebie i rodziny

Jeśli można w ciągu 4 godzin zrobić to samo, co dawniej zajmowało 5-6 godzin, to wybór jest prosty. Oczywiście, że lepiej pracować efektywniej, czyli krócej i mieć więcej czasu na inne aktywności. Jako mamy zazwyczaj przeznaczamy te extra godziny dla dzieci i męża. Ja jednak bardzo zachęcam, abyś pomyślała też o własnych potrzebach i wykorzystała część tego czasu po prostu dla siebie. Przyznasz, że dodatkowy czas dla Ciebie i rodziny to dobra motywacja, aby pracować efektywnie? A to tylko jedna z korzyści.

2. Efektywna praca pomaga oszczędzać pieniądze

W moim przypadku ten aspekt mocno wybrzmiał, gdy kilka lat temu zapisałam średniego syna do żłobka. Mogłam go tam przyprowadzać i odbierać o dowolnej godzinie. Zazwyczaj zostawiałam syna w placówce ok. 8:00-8:30 i przychodziłam po niego, jak skończyłam pracę, między 10:00 a 11:00. Przy czym rozliczałam się za każde pół godziny opieki nad dzieckiem. Dlatego tym bardziej zależało mi, aby pracować efektywnie i jak najszybciej wykonać zaplanowane zadania. Pracując krócej, mogłam wcześniej odebrać syna i nie tylko spędzić z nim więcej czasu, ale również mniej zapłacić za żłobek.

Zatem drugim powodem, po co warto pracować efektywnie, jest oszczędność pieniędzy. Można dzięki temu zmniejszyć koszty opieki nad dziećmi w placówce, zatrudnienia niani, wynajmowania biura na godziny czy korzystania z coworkingu.

tekst alternatywny

3. Pracując efektywnie osiągasz równowagę i spokój

Wiele mam pracujących z domu ma problem z tym, że praca miesza im się z domem. Miotają się między odbieraniem telefonów od klientów i pisaniem maili a zajmowaniem się dzieckiem, gotowaniem czy praniem. Niektóre mamy nawet jedzą posiłki przed komputerem, łudząc się, że oszczędzają w ten sposób czas. Takie chaotyczne działanie nie ma nic wspólnego z efektywnością, bo chociaż mamy wrażenie, że pracujemy cały dzień, to nie uzyskujemy oczekiwanych wyników. W rzeczywistości tracimy mnóstwo czasu i energii. Dodatkowo cierpią na tym relacje rodzinne, bo mąż i dzieci także są niezadowoleni, że mama pracuje od rana do wieczora.

Osiągnięcie balansu między życiem zawodowym i rodzinnym to kolejny powód, po co pracować efektywnie. To bardzo ważne dla naszej psychiki i atmosfery w najbliższym otoczeniu. Dlatego, kiedy pracujemy, róbmy to na 100%. Zamiast starać się pracować przy dziecku, lepiej znaleźć czas bez niego. Przykładowo, jeśli ja muszę coś zawodowego zrobić po południu, to nie zostaję w salonie ze wszystkimi, ale idę do sypialni, gdzie mam wygospodarowane miejsce pracy. Zamykam drzwi i pozostali domownicy wtedy wiedzą, że jestem zajęta i nie należy mi przeszkadzać. Dzięki temu mogę w pełni skoncentrować się na pracy i wykonać ją szybciej. A kiedy kończę pracować, zamykam komputer i wracam do rodziny. W ten sposób zachowuję równowagę między pracą a domem.

To samo dotyczy zajmowania się dziećmi. Ja uczę między innymi o specjalnym czasie, który spędzamy z naszymi pociechami na 100%. Mamy, którym poleciłam ten sposób, szybko zauważyły, że gdy bawią z dzieckiem z pełnym zaangażowaniem i poświęcając im całą swoją uwagę, to wszystkie strony są bardziej zadowolone. Nawet jeśli ta zabawa trwa krócej niż wcześniej.

Podsumowując – po co pracować efektywnie?

Warto wyrobić sobie nawyk efektywnej pracy, aby:

  • po pierwsze – mieć więcej czasu dla siebie i rodziny,
  • po drugie – oszczędzać pieniądze i mniej płacić za opiekę nad dziećmi czy wynajmowanie biura,
  • po trzecie – zadbać o dobry stan psychiczny i balans we wszystkich obszarach życia.

Osobiście nie widzę żadnych minusów efektywnej pracy. Wręcz przeciwnie – moim zdaniem przynosi ona same korzyści. Dlatego bardzo zachęcam inne mamy do poprawy swojej efektywności oraz pomagam im odzyskać energię i czas dla siebie. Robię to między innymi poprzez Klub Energii Dla Przedsiębiorczych Mam, którego druga edycja rozpocznie się już niedługo. A jeszcze wcześniej będę prowadziła 5-dniowe bezpłatne wyzwanie, podczas którego pomogę Ci małymi praktycznymi krokami osiągnąć duże efekty. Już w kolejnym odcinku zaproszę Cię na to wyzwanie, oczekuj zatem na szczegóły. Jeśli chcesz mieć pewność, że nie przegapisz tego wydarzenia, już dzisiaj możesz zapisać na listę zainteresowanych Klubem – link znajdziesz w notatkach. Dzięki temu otrzymasz ode mnie mailowe przypomnienie, kiedy ruszą zapisy na wyzwanie.

 

tekst alternatywny

W dzisiejszym odcinku opowiedziałam Ci, po co pracować efektywnie. Jestem bardzo ciekawa, jakie są Twoje powody i dlaczego słuchasz mojego podcastu?
Zachęcam do subskrypcji tego kanału, aby nie ominęły Cię kolejne odcinki. Możesz także ocenić podcast, dzięki czemu będzie mi łatwiej docierać do mam, które chcą pracować efektywnie i osiągać więcej, bez zaniedbywania siebie i rodziny. A może sama znasz osoby, które mogą skorzystać z moich porad? Będzie mi miło, jeśli podzielisz się z nimi linkiem i polecisz podcast Mamo, pracuj efektywnie!