Co to znaczy pracować efektywnie? Czym w ogóle jest efektywna praca? Co ja mam na myśli, prowadząc podcast o efektywnej pracy i zapraszając mamy na moje webinary? O tym opowiem Ci w dzisiejszym odcinku podcastu. Zapraszam!

Podcastu wysłuchasz tutaj:

Według definicji efektywność to rezultat podjętych działań opisany relacją uzyskanych efektów do poniesionych nakładów. W przypadku efektywnej pracy poniesionym nakładem jest po prostu poświęcony czas, który porównujemy do uzyskanych efektów z pracy.

  Czyli kiedy czuję, że pracuję efektywnie?

  1. Wtedy, kiedy te same zadania wykonuję w krótszym czasie, niż wcześniej

  Dzięki temu, że mierzę mój czas pracy, mam porównanie i wiem, ile czasu zajmowało mi wcześniej konkretne zadanie, a ile zajmuje mi teraz. I jeśli widzę, że teraz zajmuje mi mniej czasu, to wiem, że pracuję efektywnie.

  2. W tym samym czasie robię więcej zadań

  Na przykład mam 2-godzinny odcinek pracy i gdy widzę, że wcześniej wykonywałam 4 zadania w tym czasie, a teraz wykonuję 5, to czuję, że pracuję efektywnie.

  3. Osiągam więcej w krótszym czasie

  Nie dość, że robię więcej, niż kiedyś w tym samym czasie to robię to w krótszym czasie! Jest to możliwe dzięki temu, że znajduję krótszą drogę do tych samych efektów.

  Często nieświadomie idziemy utartymi ścieżkami i nie zastanawiamy się, co tu zrobić, żeby dojść do tego samego miejsca, ale jakimś skrótem. Chcę, żebyś była świadoma tego, że te same efekty możesz osiągnąć różnymi, często krótszymi drogami, które warto odnaleźć.

  tekst alternatywny

  Kilka przykładów, jak dojść do tych samych efektów, krótszą drogą

  Bardzo dobrym przykładem jest ten podcast!

  Pod koniec listopada pomyślałam sobie, że chcę nagrywać podcast. Wiedziałam, że aby to zrobić, muszę się nauczyć wielu rzeczy, które zapewne zajmą mi dużo czasu. Wyznaczyłam sobie bezpieczny deadline na marzec 2023.

  W międzyczasie opowiedziałam o tym pomyśle Asi Sasin-Kowalczyk (z podcastu “Mniam, mniam”, która uświadomiła mi, że istnieje krótsza droga do robienia podcastów! 

  Dzięki temu, że powiedziałam o tym głośno, otrzymałam wskazówki, jak efektywniej do tego zadania podejść i mogę wystartować z podcastem dużo wcześniej, niż planowałam.

  Innym przykładem, jak w krótszym czasie osiągnąć więcej jest to, że jednej znajomej podpowiedziałam, co zrobić, aby nauczyła swoją społeczność reklam na Instagramie.

  Moja znajoma w pierwszej chwili miała pomysł, aby napisać e-booka o reklamach na Instagramie. Podpowiedziałam jej, że to nie jest najlepszy pomysł! Pisanie e-booka zajmuje bardzo dużo czasu, a potem jeszcze trzeba go oddać do korekty, składu. Nie dość, że ona będzie nad tym długo pracować, to potem bardzo dużo zadań musi wydelegować.

  Efektem, który ona by chciała osiągnąć, jest to, żeby nauczyć ludzi reklam na Instagramie. Okazało się, że drogą wcale nie musi być e-book!

  Podpowiedziałam jej, że może lepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie kursu o reklamach na Instagramie. Przygotowanie kursu zajmie znacznie mniej czasu niż napisanie i przygotowanie e-booka, a dodatkowo to rozwiązanie jest lepsze dla klientów, bo łatwiej przyswoją z niego wiedzę. Moja znajoma w krótszym czasie osiągnęła lepsze efekty!

  Kolejnym przykładem jest to, że zamiast pisać dużo tekstu, ja wolę nagrywać mp3.

  W każdy poniedziałek mamy z Klubu Energii dla Przedsiębiorczych Mam otrzymują ode mnie krótkie nagranie, w którym opowiadam o jednym temacie, dzięki któremu mogą zadbać o swoją energię i swój czas jako mama.

  Przygotowanie nagrania w formie mp3 jest dla mnie dużo łatwiejsze i zajmuje mi zdecydowanie mniej czasu!

  Taka forma jest również łatwiejsza do odsłuchania dla moich klientek. Są to mamy, więc po prostu puszczają sobie nagranie na słuchawkach podczas spacerów, czy porządków i dostaję feedback, że to jest super rozwiązanie! Jeżeli zamiast mp3, otrzymałyby ode mnie długi tekst, to nie wiadomo, czy miałyby czas go przeczytać.

  Jeżeli chcesz działać efektywniej to w pierwszej kolejności zastanów się:

  „CO” – czyli jaki chcesz mieć efekt?

  A następnie:

  „JAK” – jaką drogą to osiągniesz?

  Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci znaleźć krótszą drogę do osiągnięcia swojego celu.

  W dzisiejszym odcinku dowiedziałaś się, co według mnie znaczy efektywna praca i jeżeli Ty także chciałabyś efektywnie pracować, to zapraszam Cię do słuchania kolejnych odcinków mojego podcastu.

  Może Cię zainteresować:

  tekst alternatywny

  Posłuchaj wszystkich odcinków podcastu na:

  Kliknij i posłuchaj na Apple Podcast

  Kliknij i posłuchaj na Spotify

  Kliknij i posłuchaj na Speaker