Czy spotkałaś się kiedyś z informacją, że czas urlopów związanych z rodzicielstwem to idealny moment na zostanie Biznes Mamą? Masz przecież wtedy przerwę od pracy na etacie, zmieniają się Twoje priorytety i otwierają nowe możliwości. Oczywiście jest to prawda, ale rzeczywistość bywa mniej kolorowa. Urlop związany z rodzicielstwem, jak sama nazwa wskazuje, to czas, kiedy małe dziecko stanowi priorytet, a prowadzenie biznesu, będąc mamą, wcale nie jest takim prostym zadaniem.

Biznes Mama – kilka słów wstępu

Jeśli od razu rzucisz się na głęboką wodę i założysz działalność gospodarczą bez: zbadania rynku, pozyskania pierwszych klientów, umiejętności promocji i sprzedaży oraz dobrych nawyków efektywnej pracy, to bardzo prawdopodobne, że mocno się rozczarujesz. Zmęczenie, stres i frustracja mogą bowiem w krótkim czasie doprowadzić Cię do wypalenia zarówno zawodowego, jak i macierzyńskiego.

A gdyby tak zrobić wszystko na spokojnie i wystartować w zgodzie ze swoimi wartościami, krok po kroku profesjonalnie budując swój pas startowy pod wymarzony biznes? Czy da się urlop związany z rodzicielstwem traktować jak należy i spędzać jak najwięcej czasu z dzieckiem, a biznes tworzyć przez 2h dziennie? To jest możliwe, dzięki skorzystaniu z opcji prowadzenia działalności nierejestrowanej. Jakiś czas temu Izabela Kaźmierczak-Kamiennik opublikowała na tym blogu artykuł o tym, czy można prowadzić działalność nierejestrowaną na urlopach związanych z rodzicielstwem, który zawiera podstawowe informacje o startowaniu z małym biznesem. Chciałabym ten temat omówić dziś szczerzej, bo bez wątpienia jest tego wart!

tekst alternatywny

Poznaj najczęstsze wymówki na starcie Biznes Mamy

Jeśli jesteś już zdecydowana, by zostać przedsiębiorczą mamą, to serdecznie gratuluję odwagi! Jeżeli jednak wciąż się wahasz, to zapewne masz ku temu ważne powody. Warto przy tym wiedzieć, jak odróżnić realne przeszkody od wymówek, które niepotrzebnie mogą Cię blokować i jak najszybciej je pokonać. Co najczęściej powstrzymuje przyszłe Biznes Mamy?

1. Wymówka: Mam dziecko

To fakt, jednak nie możesz wszystkiego tłumaczyć tym hasłem. To, że jesteś mamą, nie oznacza, że masz poddać się już na starcie, bo po urodzeniu dziecka skończył się Twój świat. Nie skończył się! Jest teraz po prostu inny. Zmieniły się Twoje priorytety i plan dnia, ale nadal możesz prowadzić różne aktywności. Wystarczy, że nauczysz się funkcjonowania i organizacji w nowej rzeczywistości. Wiadomo, że dzieci i mamy są różne, każda z nas jest też w innej życiowej sytuacji, jednak wszystkie musimy wziąć odpowiedzialność za nasze życie i decyzje.

Chciałabyś wystartować z biznesem, sprzedawać produkty czy napisać e-book, ale przecież masz dziecko? Mówisz tak czasem? Ciężko tym słowom zaprzeczyć. Nie wiadomo jednak do końca, co dokładnie się za nimi kryje. Dlatego przede wszystkim zastanów się, jakie są rzeczywiste przeszkody w realizacji marzeń o własnym biznesie. Nie jest proste zadanie, ale jedno jest pewne – nie jest to Twoje dziecko. To kwestia ustalania priorytetów i dokonywania wyborów. I niekoniecznie jest to alternatywa: albo dzieci, albo biznes.

 

Napisałabyś e-book, ale masz małe dziecko? Tymczasem jest wiele mam, które piszą książki. Dziecko nie jest dla nich przeszkodą, a bardzo często jest wręcz motywacją do działania. Zastanów się zatem, jak one to robią. Może piszą po 15 minut dziennie przez wiele tygodni lub w długim bloku czasowym w weekendy, kiedy partner przejmuje opiekę nad dzieckiem. Możliwe, że siadają do pisania wieczorami, mimo dużego zmęczenia. Pomyśl więc, jakich zasobów potrzebujesz, by napisać e-book i co stoi na drodze do działania.

Mogłabyś sprzedawać swoje produkty, ale masz dziecko? Być może po prostu boisz się sprzedaży, jednak nie chcesz się do tego przyznać i sama siebie oszukujesz? Łatwiej jest przecież powiedzieć, że nie sprzedajesz, bo zajmujesz się swoją pociechą.
Dlatego jeśli chcesz wystartować z biznesem, ale stosujesz wymówkę, że masz dziecko – określ, co dokładnie blokuje Cię przed podjęciem wyzwania. Czy jest to faktycznie opieka nad maluchem, czy liczne inne obowiązki, które spoczywają na Twoich barkach? Może warto przemyśleć podział domowych zajęć i część z nich oddelegować, aby na początek wygospodarować chociaż 2 godziny dziennie na rozwój biznesu.

Wymówka: Nie mam czasu
Takie usprawiedliwienie mocno łączy się z poprzednim. Oczywiście każde dziecko jest inne. Jedne mają częściej krótkie drzemki, inne śpią dłużej, niektóre zasypiają tylko przy mamie. Doba ma tylko 24 godziny, a tydzień 7 dni. Czasu nie rozciągniemy i każda z nas ma go tyle samo do dyspozycji. Nie da się zatem zrobić wszystkiego, a czasami nawet nie warto. Trzeba się natomiast nauczyć dobrze zarządzać swoim czasem – wybierać priorytety: życiowe, roczne, dzienne, podejmować decyzje i jednocześnie stosować elastyczny grafik zajęć.

Pamiętaj o tym, że aby wystartować z małym biznesem w formie działalności nierejestrowanej, nie potrzebujesz mieć do dyspozycji 8 godzin dziennie. Możesz zacząć od 20 minut! Co może Ci pomóc w zarządzaniu sobą w czasie? Różne techniki, narzędzia, rytuały, tablice, planery, czyli sposoby, dzięki którym lepiej wykorzystasz dostępny czas oraz ograniczysz jego marnowanie. Więcej o efektywnym zarządzaniu sobą w czasie nauczysz się też od Marioli.

Wymówka: Jestem zmęczona
Wychowywanie dziecka, wstawanie w nocy, brak nieprzerwanego snu od miesięcy (lub lat), sprzątanie, pranie, gotowanie dla siebie i innych, to olbrzymi wysiłek. Jak zatem dorzucić do tego prowadzenie małego biznesu? Zmęczenie może być bardzo realną przeszkodą. Przemęczony i zaniedbany organizm to prosta droga do różnych chorób. Wyczerpana mama i przedsiębiorczyni nie będzie szczęśliwą, spełnioną kobietą.Musisz więc po pierwsze: zaakceptować fakt, że nieprędko prawdziwie wypoczniesz i po drugie: nauczyć się ładować baterie każdego dnia. Wprowadź zdrowe rytuały, by zachować siły i nauczyć się efektywnego odpoczynku.

Sprawdź, co utrudnia Ci regenerację:

  • wieczorami przez 2 godziny patrzysz na telefon, a później nawet pomiędzy karmieniami czy noszeniem maleństwa źle śpisz. Może warto zrezygnować z ekranu przed snem i poczytać książki biznesowe czy posłuchać podcastów? Albo urządzić sobie wieczór z melisą i dzierganiem produktów rękodzielniczych, co będzie jednocześnie odpoczynkiem i pierwszym krokiem do rozwoju Twojej małej marki?
  • Twój partner nie angażuje się wystarczająco w opiekę nad Waszym dzieckiem, dlatego wieczorami jesteś przemęczona. Przyjrzyj się, jak wyglądają Wasze popołudnia i poranki. Może mogłabyś dogadać się z partnerem i na początku zyskać np. dwa popołudnia dla siebie, które wykorzystałabyś częściowo na drzemkę (20 minut), a częściowo na pracę (np. 90 minut pisania książki lub obrabiania zdjęć z sesji fotograficznej).
  •  jesteś zmęczona byciem w domu sam na sam z dziećmi. Czy wyjście do innych mam, np. w ramach Klubu Przedsiębiorczych Mam w Twoim mieście, dodałoby Ci życiowej energii?

Nie zapominaj o tym, że odpoczynek jest bardzo ważny. Od tego zaczynamy planowanie życia Biznes Mamy. Bez regularnego ładowania baterii daleko nie zajdziesz, a nawet gdy Ci się uda dojść do wyznaczonego punktu, to padniesz ze zmęczenia. To nie ma sensu.

Zalety prowadzenia działalności nierejestrowanej przez Biznes Mamy

Oczywiste jest, że przedsiębiorcze mamy mają bardzo dużo spraw na głowie, lecz własny biznes daje też ogrom satysfakcji! Jest jednocześnie pracą i realizowaniem swojej misji. Jakie plusy ma prowadzenie działalności nierejestrowanej w czasie urlopów związanych z rodzicielstwem?

Konkretnych korzyści jest bardzo wiele:

  • brak konieczności rejestracji w CEIDG;
  • brak konieczności płacenia zaliczek na podatek dochodowy;
  • brak konieczności płacenia składek ZUS;
  • możliwość odliczania kosztów ponoszonych na prowadzoną działalność nierejestrowaną;
  • możliwość rozpoczęcia, zawieszenia i zakończenia w dowolnym momencie;
  • możliwość legalnego, ale spokojnego budowania pasa startowego pod wymarzony biznes;
  • możliwość testowania swoich pomysłów;
  • możliwość budowania marki osobistej;
  • możliwość dorobienia do domowego budżetu, co jest istotne w przypadku przebywania na urlopie wychowawczym;
  • możliwość legalnego nawiązywania współpracy z innymi biznesami czy markami;
  • możliwość tworzenia swoich produktów, świadczenia usług i bycia ciągle na rynku;
  • możliwość pracy zarobkowej w dowolnej ilości czasu dopasowanej do życia rodzinnego;
  • możliwość działania w branży e-commerce, z domu, rękodzielniczej, fotograficznej, cukierniczej, inne;
  • możliwość praktycznego zbadania rynku i przygotowania się do napisania biznesplanu pod dotację na działalność gospodarczą;
  • nauka prostej księgowości i przygotowania dokumentów prawnych, które posłużą też w działalności gospodarczej, bezpieczne działanie;
  • budowanie niezależności finansowej.
Warto wiedzieć, że działalność nierejestrowaną można prowadzić w czasie urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego, będąc zarejestrowaną w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna oraz pobierając kosiniakowe.
tekst alternatywny

Na co Biznes Mama powinna zwrócić uwagę od strony prawnej i księgowej?

Jak widzisz, jest mnóstwo plusów prowadzenia działalności nierejestrowanej w czasie urlopów związanych z rodzicielstwem i warto z tej możliwości skorzystać. Zanim wystartujesz ze swoim małym biznesem, trzeba wziąć pod uwagę następujące kwestie prawne i księgowe:

  • Niektóre pomysły na biznes wymagają uzyskania koncesji, licencji lub zezwolenia. Niestety nie możesz w ramach działalności nierejestrowanej prowadzić np. żłobka.
  • Limit przychodów z działalności nierejestrowanej jest podstawowym warunkiem prowadzenia małego biznesu bez konieczności rejestracji w CEiDG. Jego wysokość określa art.5 ustawy prawo przedsiębiorców – aktualnie jest to 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę (1505 zł). Limit określa się miesięcznie, wyliczając przychód należny, z którego można wyłączyć jedynie wartości: zwróconych towarów, bonifikat i skont.
  • Uproszczona ewidencja sprzedaży to najważniejszy dokument księgowy, o który musisz dbać, prowadząc działalność nierejestrowaną. Wpisujesz do niej wszystkie swoje przychody.
  • Umowy i regulaminy są istotnymi elementami budowania Twojego biznesu w sposób zgodny z prawem. Prawidłowe zadbanie o legalne zawieranie kontraktów, będzie świadczyło o Twoim profesjonalizmie i zaangażowaniu. To zwiększa zaufanie. Jeśli będziesz respektowała prawa konsumentów i przygotujesz regulamin sprzedaży zgodny z aktualnymi przepisami, jesteś na wygranej pozycji.
  • RODO i prawidłowa ochrona danych osobowych jest konieczna nie tylko w przypadku dużych podmiotów, ale również wtedy, gdy dopiero startujesz i np. zaczynasz sprzedawać swoje produkty rękodzielnicze na Instagramie. Tak jak wszyscy inni administratorzy danych (jesteś nim, bo zbierasz dane klientów i obserwujących), musisz zadbać o bezpieczeństwo przetwarzanych informacji. Prawidłowo przygotowana polityka prywatności to tylko wierzchołek góry lodowej RODO. Trzeba wdrożyć też odpowiednie procedury i polityki wewnętrzne, które zapewnią zaufanie do Ciebie i należyty poziom ochrony wszelkich danych.
  • Prowadząc działalność nierejestrowaną, nie masz obowiązku wpłacania zaliczek na podatek dochodowy, co nie znaczy, że jesteś zwolniona z jego zapłacenia. Rozliczenia należy dokonać do 30 kwietnia roku następnego po tym, w którym uzyskałaś przychody z tego tytułu. Do Urzędu Skarbowego składasz deklarację PIT-36, w której wykazujesz przychody i koszty. Podatek płacisz od sumy wszystkich dochodów, które osiągnęłaś w danym roku. Jeśli miałaś zarobki tylko z działalności nierejestrowanej, to podatek, po uwzględnieniu kwoty wolnej i ulgi na dziecko, będzie bardzo mały. Gdy korzystniejsze dla całej rodziny jest rozliczenie z mężem, to musicie także zrobić to na deklaracji PIT-36. W takim przypadku podatek zostanie wyliczony wspólnie.
  • Urlopy związane z rodzicielstwem a działalność nierejestrowana. Podczas urlopu macierzyńskiego możesz prowadzić mały biznes bez informowania pracodawcy o swojej aktywności zarobkowej. Nie utracisz prawa do zasiłku, jeśli zdecydujesz się dorabiać. Trochę inaczej jest w przypadku urlopu wychowawczego, bowiem jest on udzielany w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Prowadzenie małego biznesu nie może zatem kolidować z tym celem. Jednak pamiętaj, że chodzi tu tylko o trwałe zaprzestanie sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Działalność nierejestrowana to doskonały start dla Biznes Mamy

Mam nadzieję, że wskazówki zawarte w tym artykule, pomogą Ci w podjęciu pozytywnej decyzji dotyczącej wystartowania z małym biznesem w czasie urlopu związanego z rodzicielstwem. Dzięki działalności nierejestrowanej możesz zgodnie z prawem, w sposób profesjonalny i w zgodzie ze swoimi wartościami, zbudować pas startowy do wymarzonej firmy. Kiedy Ty, Twój biznes i Twoja rodzina będziecie gotowi, zarejestrujesz działalność gospodarczą. Jeśli chciałabyś dowiedzieć się więcej – zachęcam do lektury mojej książki Biznes MamyTo kompleksowy poradnik, w którym na ponad 300 stronach, znajdziesz wszystkie informacje na temat działalności nierejestrowanej.

Autorką artykułu jest:

Joanna Rułkowska – ekspertka w dziedzinach: działalności nierejestrowanej i praw mam. Autorka książki Biznes Mamy oraz prowadząca kompleksowy program wsparcia dla nierejestrowanych przedsiębiorców w postaci Akademii Małego Biznesu. Z wykształcenia prawniczka, specjalistka do spraw: księgowości małych podmiotów gospodarczych i przetwarzania danych osobowych (RODO), a prywatnie mama czwórki chłopców. Jej misją jest pomaganie kobietom w budowaniu profesjonalnego i zgodnego z prawem pasa startowego od działalności nierejestrowanej do biznesu marzeń.

Joannę znajdziesz na:
https://prawo-mamy.pl/
https://www.instagram.com/prawomamy/
https://www.facebook.com/prawomamy

 

Nazywam się Mariola i jestem mamą 3 synów: 8 lat, 5 lat i 1,5 roku. Pokazuję, jak odzyskać energię i czas dla siebie, będąc mamą.

 

Preferencje plików cookies

Inne

Inne pliki cookie to te, które są analizowane i nie zostały jeszcze przypisane do żadnej z kategorii.

Niezbędne

Niezbędne
Niezbędne pliki cookie są absolutnie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania strony. Te pliki cookie zapewniają działanie podstawowych funkcji i zabezpieczeń witryny. Anonimowo.

Reklamowe

Reklamowe pliki cookie są stosowane, by wyświetlać użytkownikom odpowiednie reklamy i kampanie marketingowe. Te pliki śledzą użytkowników na stronach i zbierają informacje w celu dostarczania dostosowanych reklam.

Analityczne

Analityczne pliki cookie są stosowane, by zrozumieć, w jaki sposób odwiedzający wchodzą w interakcję ze stroną internetową. Te pliki pomagają zbierać informacje o wskaźnikach dot. liczby odwiedzających, współczynniku odrzuceń, źródle ruchu itp.

Funkcjonalne

Funkcjonalne pliki cookie wspierają niektóre funkcje tj. udostępnianie zawartości strony w mediach społecznościowych, zbieranie informacji zwrotnych i inne funkcjonalności podmiotów trzecich.

Wydajnościowe

Wydajnościowe pliki cookie pomagają zrozumieć i analizować kluczowe wskaźniki wydajności strony, co pomaga zapewnić lepsze wrażenia dla użytkowników.