O tym, że odpoczynek jest niezbędny w życiu, nikogo nie trzeba przekonywać. Mimo to często o tym zapominamy, zaniedbując regenerację ciała i psychiki. Szczególnie dotyczy to mam, które zazwyczaj w pierwszej kolejności troszczą się o rodzinę, dom, pracę, a swoje potrzeby odkładają na dalszy plan. Wiele kobiet nie pozwala sobie nawet na chwilę wytchnienia, bo przecież zawsze jest coś do zrobienia. Czy ten opis pasuje do Ciebie? Jeśli tak, to najwyższy czas, abyś o siebie zadbała. Mogę Ci w tym pomóc w moim bezpłatnym wydarzeniu online „Zyskaj więcej energii i czasu dla siebie w 5 dni. Praktyczne wyzwanie dla przedsiębiorczych mam”.

Dlatego dzisiaj chcę Ci opowiedzieć o odpoczynku, takim prawdziwym – od dzieci i wszystkich obowiązków domowych i zawodowych. Jednak zanim do tego przejdę, zacznę od wyjaśnienia, dlaczego według mnie jest to takie ważne.

tekst alternatywny

Odpoczynek jest Twoim paliwem

Kiedy mówię mamom, jak istotny jest wypoczynek, zazwyczaj słyszę: „Tak, wiem o tym, ale najpierw muszę zrobić to i tamto. Odpocznę w święto, za tydzień, za miesiąc itd.”. W odpowiedzi posługuję się analogią między odpoczynkiem a jazdą samochodem. Wyobraź sobie, że jedziecie na rodzinne wakacje gdzieś daleko. Macie przed sobą długą trasę, zatem będziecie potrzebować dużo paliwa, żeby dotrzeć na miejsce. Jedno tankowanie przed wyjazdem nie wystarczy. Co robicie? Z pewnością zajeżdżacie po drodze na stację, żeby zatankować paliwo, gdy widzicie, że jest go mało. Raczej nie czekacie do ostatniej chwili, aż bak się opróżni, bo wtedy samochód zatrzyma się na środku drogi i dalej już nie pojedziecie.

A teraz przyjrzyj się sobie i szczerze odpowiedz na pytania. Czy gdy czujesz się zmęczona i brakuje Ci energii, to potrafisz odpuścić i odpocząć? Czy jednak próbujesz dotrzeć do celu, chociaż nie masz już sił? Pomyśl o tym, że z Twoim organizmem jest podobnie jak z samochodem i abyś mogła dobrze funkcjonować, musisz uzupełniać paliwo, czyli zadbać o odpoczynek. Przecież z pustym bakiem, bez sił i energii, nigdzie nie dojedziesz.

Potrzebujesz regularnego odpoczynku, nie tylko od święta

Jeśli stale jesteś zajęta i odkładasz odpoczywanie na „kiedyś tam”, może zdarzyć się tak, że zostaniesz w końcu zatrzymana przez własne ciało. A konsekwencje tego są poważne – od chronicznego zmęczenia do wielu chorób, m.in. depresji. Jednym z przykładów jest Bożena Kowalkowska, autorka książki Poza czasem. O potyczkach z codziennością, która opisała własne doświadczenia. W jej przypadku nagle pojawiły się silne zawroty głowy i trudności z utrzymaniem równowagi, w efekcie czego wylądowała w szpitalu na SOR. Zdiagnozowano u niej problemy z błędnikiem na skutek przewlekłego przemęczenia i taki stan utrzymywał się dwa tygodnie. Ponieważ nie potrafiła odpuścić i odpocząć, to jej ciało zdecydowało za nią. Podobnie dzieje się z wieloma osobami, które zatrzymują się dopiero wtedy, gdy pojawia się choroba. I myślę, że nie chciałabyś znaleźć się w takiej sytuacji.

Dbając o siebie, jako mama, troszczysz się o całą rodzinę

jak odpoczywać będąc mamą

Zapewne przyznasz mi rację, że kiedy czujesz się zmęczona, to zazwyczaj jesteś bardziej nerwowa i częściej podnosisz głos. A to z kolei negatywnie odbija się na Twoich bliskich. Dzieci to wyczuwają i także się denerwują, gorzej się zachowują i trudniej się z nimi współpracuje. W takich warunkach łatwo o niepotrzebne kłótnie i problemy. To samo dotyczy relacji z mężem i całym otoczeniem. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdy jesteś wypoczęta, spokojna i pełna energii, a Twoje pozytywne nastawienie dobrze wpływa na atmosferę w domu. 

Dlatego zwolnij i zadbaj o regularny odpoczynek z korzyścią dla siebie i Twoich bliskich. I mam na myśli to, żebyś rzeczywiście odpoczęła od wszystkich obowiązków rodzinnych, domowych i zawodowych. Dlaczego to podkreślam? Ponieważ bardzo często w rozmowach z innymi mamami słyszę, że one w pracy odpoczywają od dzieci, w domu od spraw służbowych itd. Tylko w rzeczywistości cały czas są zajęte i nie pozwalają sobie na oddech.

Przytoczę Ci pewną historię. Jedna z mam powiedziała mi któregoś dnia, że po raz pierwszy, od urodzenia dzieci, zostaje sama na noc i cały dzień. Udało jej się wysłać męża z dziećmi do dziadków. Pomyślałam sobie – super, na pewno jest szczęśliwa, bo ma wreszcie czas dla siebie. Wyobrażałam sobie, że może spotkać się z koleżankami, wyspać się, zrobić sobie relaksującą kąpiel w wannie, poleżeć z książką, pójść na imprezę czy cokolwiek sobie wymarzyła. Przy najbliższym spotkaniu zapytałam ją, jak wykorzystała ten czas. W odpowiedzi usłyszałam: „Słuchaj, jak mąż wyjechał z dziećmi, to ja się wzięłam za szmatę i szorowałam mieszkanie”. Nie mogłam ukryć swojego zdziwienia, więc ta mama zaczęła tłumaczyć, że musiała porządnie posprzątać, a bez rodziny w domu idzie jej to lepiej. A następnego dnia była tak zmęczona, że nawet nie chciało jej się nigdzie wychodzić ani nikogo zapraszać. Jeśli postępujesz podobnie, to jest dobre pole do refleksji.

tekst alternatywny

Naucz się prawdziwie odpoczywać

Dlatego mam dla Ciebie zadanie. Chciałabym, abyś w tym tygodniu chociaż raz odpoczęła od wszystkiego – dzieci, pracy i obowiązków domowych. Co możesz zrobić? Cokolwiek, co sprawi Ci przyjemność, np.: idź na spacer sama albo w towarzystwie, poczytaj książkę, poleż w wannie, zajmij się swoim hobby, spotkaj się na kawę z przyjaciółką. Od Ciebie zależy, ile taki odpoczynek będzie trwał, ale rekomenduję minimum 15 minut. Mam nadzieję, że dasz radę wygospodarować więcej czasu i zobaczysz, jak jest przyjemnie. Pamiętaj tylko, że masz naprawdę odpocząć, a nie w wolnej chwili sprzątać, gotować czy prasować.

Jeśli chciałabyś pobyć sama, ale w domu są dzieci, to mam dla Ciebie wskazówkę. Dogadaj się z mężem, żeby zajął się nimi przez pół godziny w innym pokoju, a Ty w tym czasie zrelaksujesz się w sypialni. A potem się zamieńcie i w ten sposób oboje odpoczniecie. My tak czasami robimy z mężem i świetnie się to sprawdza. Przecież nie musimy cały czas być wszyscy razem, a te pół godziny spokoju bez żadnych obowiązków i towarzystwa, pozwala naładować baterie. Potem wracamy do dzieci z zastrzykiem świeżej energii i nawet chętniej się z nimi bawimy.

Dołącz do Klubu Energii Dla Przedsiębiorczych Mam

Mam nadzieję, że teraz lepiej rozumiesz, jakie znaczenie ma dbanie o odpoczynek i zaczniesz to praktykować. Podejmij się tego wyzwania w tym tygodniu, a najlepiej, abyś robiła to jak najczęściej. Będzie mi miło, jeśli napiszesz w komentarzu o swoich wrażeniach – co zrobiłaś, żeby odpocząć i jak się czułaś.

Po więcej podobnych porad zapraszam do mojego Klubu Energii Dla Przedsiębiorczych Mam, w którym mobilizuję i angażuję mamy, by miały więcej czasu dla siebie oraz więcej energii i radości z życia. W każdy poniedziałek wysyłam inspirujące nagranie mp3 wraz z zadaniem do wykonania, a ten artykuł powstał na podstawie jednego z nich. Jeśli chcesz do dołączyć do Klubu Energii Dla Przedsiębiorczych Mam – zapisz się na listę zainteresowanych Klubem.

Pomagam mamom odzyskać energię  i czas dla siebie! 

U mnie otrzymasz krótkie i konkretne wskazówki oparte na praktycznym doświadczeniu – jestem mamą 3 dzieci (8 lat, 5 lat, 1,5 roku) oraz certyfikowanym Edukatorem Pozytywnej Dyscypliny i certyfikowanym facylitatorem metody Empowering People in the Workplace.

 

Wyzwanie „Zyskaj więcej energii i czasu dla siebie w 5 dni. Praktyczne wyzwanie dla przedsiębiorczych mam” – 20-24 lutego