Pobierz bezpłatne rysunkowe pomoce logopedyczne wspierające komunikację i mowę dzieci, które można wykorzystać w gabinecie logopedy oraz w domu

Każdy rodzic stara się jak najlepiej zadbać o rozwój swojego dziecka, w którym niezwykle ważną rolę odgrywa komunikacja i nauka poprawnego mówienia. Wady wymowy mogą mieć negatywny wpływ na samoocenę, relacje z rówieśnikami czy naukę. Dlatego, gdy u dziecka występują nieprawidłowości lub zaburzenia mowy, warto skorzystać z pomocy logopedy, który zdiagnozuje problem i dopasuje odpowiednią terapię.

Aby praca z dzieckiem była skuteczna i przyniosła najlepsze efekty, ćwiczenia logopedyczne trzeba wykonywać systematycznie – nie tylko w gabinecie specjalisty, ale także w domu. Zadania nie zawsze są proste i maluchy mogą mieć problem z wielokrotnym ich powtarzaniem oraz zrozumieniem w jakim celu je wykonują.

Efektywność i skuteczność terapii można zwiększyć dzięki wykorzystaniu odpowiednich pomocy logopedycznych. Poszukując najlepszych warto sięgać po te, które są sprawdzone i polecane przez specjalistów.

Jakie pomoce logopedyczne wybrać, aby zachęcić dziecko do ćwiczeń?

Dzieci chętnie uczą się przez zabawę, dlatego też logopedzi wspierają się różnego rodzaju pomocami logopedycznymi, takimi jak: zabawki, akcesoria do ćwiczenia aparatu mowy, karty pracy, gry i zabawy, rysunkowe ćwiczenia, ilustracje i wiele innych. Terapeuta dobiera je po postawieniu diagnozy, dopasowując do wieku, potrzeb i możliwości dziecka. Zabawy logopedyczne wpływają znacząco na atrakcyjność ćwiczeń, dzięki czemu mali pacjenci chętnie je wykonują.

Wielu logopedów wybiera rysunkowe pomoce logopedyczne do wydruku. 

Ćwiczenia logopedyczne gotowe do druku.

Wykorzystanie tego typu zabaw logopedycznych pozwala nie tylko na zwiększenie efektywności terapii, ale bardzo ułatwia pracę specjalistów i oszczędza czas potrzebny na przygotowanie zajęć. Dużym plusem ćwiczeń logopedycznych w pdf jest ich odnawialność, czyli możliwość wydruków w dowolnej ilości oraz czasie, w zależności od potrzeb. 

Natalia Miąskowska, logopeda z Gdyni, sama korzysta z pomocy logopedycznych do druku i poleca je również innym terapeutom, rodzicom i nauczycielom. Na naszym wspólnym webinarze 21 stycznia 2021 r. wskazała kilka cech, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze tego typu materiałów terapeutycznych.

6 cech rysunkowych pomocy logopedycznych do wydruku, dzięki którym wybierzesz najlepsze, które długo Ci posłużą

1. Czarno-białe – minimalistyczne rysunki nie rozpraszają uwagi dzieci i pozwalają lepiej skupić się na wykonywanych ćwiczeniach logopedycznych. 

2. Uniwersalność – rysunkowe pomoce logopedyczne można dostosować do wieku pacjenta – proste ilustracje są zrozumiałe nawet dla maluchów, jak i rodzaju terapii – w pracy grupowej można wydrukować rysunek w większym rozmiarze, na potrzeby ćwiczeń indywidualnych w mniejszym. Logopeda Natalia Miąskowska podkreśla, że moje rysunkowe zabawy logopedyczne wykorzystuje na tysiące różnych sposobów.

3. Stopniowanie trudności – warto wybierać pomoce logopedyczne, które mają różne poziomy trudności. Moje zestawy ćwiczeń lewopółkulowych składają się z 10 zadań i każde z nich ma aż 12 przykładów ułożonych od najłatwiejszych do najtrudniejszych. Dzięki temu można je wykorzystać w terapii z wieloma pacjentami, w zależności od ich możliwości lub u tego samego pacjenta zwiększając trudność wraz z upływem czasu.

4. Do wykorzystania zarówno podczas zajęć indywidualnych, jak i grupowych – takie pomoce logopedyczne są nieocenione i minimalizują ilość materiałów, których logopedzi używają w swojej pracy (a noszą na zajęcia logopedyczne bardzo dużo rzeczy).

5. Oszczędność pieniędzy – logopedzi potrzebują wielu materiałów, więc istotne jest korzystanie z pomocy logopedycznych w pdf, których drukowanie zużywa niewiele tuszu w drukarce. Tutaj sprawdzają się najlepiej czarno-białe rysunki, które mają tylko zaznaczone kontury.

6. Oszczędność czasu – nie musisz tracić wielu godzin na poszukiwanie odpowiednich materiałów, pomysłów na gry i zabawy ani samodzielnie ich wykonywać, wystarczy skorzystać z gotowych pomocy logopedycznych do wydruku.

Materiały logopedyczne do wydrukowania.

Bezpłatne zabawy logopedyczne do druku, które przydadzą się logopedom i rodzicom

Internet daje nam ogromną możliwość wyszukiwania gotowych ćwiczeń i zabaw logopedycznych, zarówno płatnych, jak i darmowych. Możemy też znaleźć wiele inspiracji do samodzielnego wykonania pomocy logopedycznych czy wykorzystania do pracy z dziećmi przedmiotów znajdujących się w naszych domach. Wymaga to jednak wiele czasu i cierpliwości.

Gra z głoską [ż]/[rz].

Jeśli chcesz zaoszczędzić czas i już teraz sprawdzić, co możesz zyskać korzystając z gotowych, uniwersalnych, czarno-białych rysunkowych materiałów, to zapraszam do pobrania moich bezpłatnych pomocy logopedycznych do wydruku. Ćwiczenia z głoską [k] otrzymasz po zapisaniu się na newsletter w poniższym formularzu. Rysunkowe pomoce logopedyczne możesz pobrać w pliku pdf i dzięki temu, że są uniwersalne, wykorzystywać na wiele innych sposobów.

Bezpłatne zabawy logopedyczne do druku z głoską [k] są częścią bazy rysunków i gier logopedycznych „Rysunkiem i słowem kształtuję wymowę. Pomoce logopedyczne wspierające komunikację i mowę dzieci” , którą przygotowałam przy współpracy ze specjalistami i które z powodzeniem są wykorzystywane przez logopedów oraz rodziców w terapii z dziećmi.

Materiały z głoską k

Nazywam się Mariola i jestem mamą 3 synów: 7 lat, 3 lata i niemowlę. Ułatwiam współpracę z dziećmi w domu, szkole i na zajęciach logopedycznych, rysując pomoce wizualne.

pomoce logopedyczne pdf

Baza logopedyczna „Rysunkiem i słowem” cz. 1

pomoce logopedyczne

Baza logopedyczna „Rysunkiem i słowem” cz. 2

pomoce logopedyczne

Baza logopedyczna z głoskami szumiącymi