Ucząc mamy, jak pracować efektywnie z domu, wykorzystuję autorską metodę opartą o 3 filary: ODPOCZYNEK, DOM i PRACA. Dlaczego taka kolejność jest ważna dla efektywności? Odpowiedź znajdziesz w dzisiejszym odcinku, w którym opowiadam, jak Twoja energia wpływa na Twoją pracę. Zapraszam!

Podcastu wysłuchasz tutaj:

Kiedy mówię, na czym polega moja autorska metoda nauczania efektywnej pracy, to często spotykam się ze zdziwieniem. Po pierwsze – po co są w niej 3 filary: ODPOCZYNEK, DOM, PRACA? Po drugie – dlaczego trzeba przechodzić przez te moduły dokładnie w takiej kolejności? Wyjaśnienie jest bardzo proste. Według mnie, aby w dłuższej perspektywie pracować efektywnie z domu, to w pierwszej kolejności trzeba zadbać o swoją energię. I na tym właśnie skupiamy się w dwóch pierwszych modułach ODPOCZYNEK i DOM.

Dzisiaj chcę Ci opowiedzieć, jak Twoja energia wpływa na Twoją pracę oraz dlaczego warto dbać o nią na co dzień. Przy czym ja używam pojęcia energia w szerokim kontekście. Mam na myśli zarówno siły fizyczne oraz ogólną kondycję, jak i stan psychiczny, czyli nastrój, emocje i nastawienie.

Jak Twoja energia wpływa na efektywną pracę i ogólną produktywność?

Przyjrzyjmy się dwóm sytuacjom. Pierwsza, gdy jesteś pełna energii oraz druga, gdy Ci jej brakuje. Wyobraź sobie, że zaczynasz pracować. Masz super plan na dzisiejszy dzień, niezbędne narzędzia usprawniające pracę i znasz wiele technik wspomagających efektywność. Wszystko jest idealnie, wystarczy tylko zabrać się za realizację zadań zgodnie z przygotowaną wcześniej listą. Siadasz do pracy i…

Sytuacja pierwsza: Masz wysoki poziom energii

Gdy czujesz się dobrze fizycznie i psychicznie, jesteś zadowolona z czasu spędzonego z dziećmi, to ze spokojem rozpoczynasz pracę. Masz dużo sił, wysoką koncentrację, jesteś kreatywna i pełna pomysłów. Ponadto dopisuje Ci dobry humor oraz wierzysz w to, co robisz. Wtedy wykorzystujesz w pełni swój potencjał i talenty, działasz sprawnie i z uśmiechem na twarzy. Po prostu czujesz, że przepełnia Cię energia i dlatego praca idzie lekko. Pracujesz efektywnie w skupieniu i z pozytywnym nastawieniem, dzięki czemu szybciej wykonujesz zaplanowane zadania. I myślę, że każda z nas zawsze chciałaby być w takim stanie. Niestety, często jest inaczej.

tekst alternatywny

Sytuacja druga: Brakuje Ci energii

Czujesz się zmęczona fizycznie, bo zrobiłaś już dzisiaj wiele rzeczy albo codziennie masz tyle na głowie, że brakuje Ci czasu na odpoczynek i Twój organizm jest na wyczerpaniu. Do tego jeszcze jesteś niewyspana. Usiłujesz pracować, jednak nie możesz się skupić ani wymyślić nic kreatywnego. Dodatkowo stale coś Cię rozprasza – dzieci wołają z sąsiedniego pokoju albo przychodzą do Ciebie co chwilę z pytaniem, kiedy się z nimi pobawisz. Może nawet masz wyrzuty sumienia, że pracujesz, zamiast spędzać czas z nimi, chociaż wiesz, że są pod dobrą opieką. Zaczynasz się bardziej stresować i jesteś w coraz gorszym nastroju. To sprawia, że poziom Twojej energii jeszcze bardziej się obniża i nie dajesz rady działać efektywnie. Właściwie w ogóle praca Ci nie idzie. I żadne sposoby na poprawę efektywności czy najlepsze narzędzia w takiej sytuacji nie pomogą.

Myślę, że teraz wyraźnie widzisz, jak Twoja energia wpływa na Twoją pracę i dlaczego w pierwszej kolejności trzeba zadbać o jej wysoki poziom. Wcześniej jednak warto zastanowić się nad ważną kwestią.

Co tak naprawdę odbiera Ci energię?

My mamy zazwyczaj mówimy, że nie możemy efektywnie pracować, bo przeszkadzają nam dzieci. I właśnie z ich powodu jesteśmy zmęczone, niewyspane i nie możemy się skupić. W rzeczywistości nie do końca tak jest i często nasz stan ma niewiele wspólnego z dziećmi.

Możliwe, że tracisz energię, spędzając dużo czasu na portalach społecznościowych. Przerywasz pracę, żeby zajrzeć na Facebooka albo Instagram, przez co rozpraszasz się i trudno Ci wrócić do zadań. A może cały poprzedni wieczór albo poranek spędziłaś na scrollowaniu mediów społecznościowych i teraz, nie wiedząc czemu, czujesz się zmęczona. Wiele osób nawet nie uświadamia sobie, jak to wysysa z nas energię, przede wszystkim psychiczną.

Przeglądając social media, mózg jest przytłoczony natłokiem informacji. I nie chodzi tylko o te negatywne, które wywołują stres i działają na nas bardzo destrukcyjnie. Nawet pozytywne wiadomości mogą odbierać energię, bo jest ich po prostu za dużo. Gdy codziennie widzisz mnóstwo informacji, to odczuwasz różne emocje. Z jednej strony fajnie, gdyż z Instagrama czy Facebooka możesz czerpać inspiracje i nowe pomysły. Jednak z drugiej – może to rodzić frustrację, ponieważ zdajesz sobie sprawę, że nie dasz rady wszystkiego zrealizować. Do tego dochodzi podświadome porównywanie się z innymi, przez co czujesz się jeszcze gorzej.

Zachęcam Cię do tego, abyś przyjrzała się, co okrada Cię z energii. Oczywiście, najłatwiej „zwalić winę” na dzieci. Jednak zobacz, jak się czujesz po scrollowaniu social mediów. Może się okazać, że chociaż fizycznie trochę odpoczywasz na kanapie z telefonem, to psychicznie czujesz się wyczerpana. Możliwe, iż brakuje Ci energii, ponieważ masz skłonność do prokrastynacji i w nieskończoność odkładasz realizację zadań. A gdy zbliża się termin końcowy, jesteś tak zestresowana, że nie możesz efektywnie pracować. Prawda jest taka, że na Twoją energię wpływa wiele różnych czynników i bardzo dużo rzeczy możesz zmienić sama, nawet nie dotykając tematu dzieci. Dlatego jako Edukatorka Pozytywnej Dyscypliny dla rodziców, nie koncentruję się na wychowaniu pociech, ale moim celem jest skupienie się na nas – mamach.

Zadbaj o swoje zasoby energetyczne, aby pracować efektywnie

Skoro już lepiej rozumiesz, jak Twoja energia wpływa na Twoją pracę, to zapewne zastanawiasz się, jak ją wzmocnić. Ogólnie chodzi o to, abyś dbała o siebie – o swój stan fizyczny i psychiczny oraz współpracę z rodziną, z mężem i dziećmi. I wcale nie trzeba przeprowadzać wielkiej rewolucji w życiu, aby mieć więcej dobrej energii. Zazwyczaj wystarczą drobne zmiany oraz wyrobienie dobrych nawyków. Jesteś ciekawa jak to zrobić? Zapraszam Cię do mojego Klubu Energii Dla Przedsiębiorczych Mam online, w którym pomagam przedsiębiorczym mamom dbać o wysoki poziom energii na co dzień. Dowodem na to, że moje sposoby i wsparcie działają, są pozytywne opinie Klubowiczek. Oto jedna z nich:

 „[…] poznałam, na co tracę swoją energię i to w miejscach, których bym się nie spodziewała. Polecam Klub Energii dla Mam wszystkim zabieganym, zmęczonym codziennymi obowiązkami mamom, które pragną poradzić sobie z panującym w ich życiu chaosem oraz chcącym mieć więcej energii, oraz czasu dla siebie.”
Milena Zegarowska, mama 2 synów: 5,5 i 3 lat

Jeśli Ty również chcesz doświadczać pozytywnych zmian w życiu, dołącz do Klubu Energii Dla Przedsiębiorczych Mam. Już w marcu ruszy jego 2 edycja. A wcześniej, w połowie lutego, przeprowadzę bezpłatne wyzwanie Zyskaj więcej energii i czasu dla siebie w 5 dni. Praktyczne wyzwanie dla przedsiębiorczych mam. Jednocześnie będzie to wprowadzenie do Klubu. W ciągu 5 dni pomogę Ci małymi krokami osiągnąć duże efekty. Udział w wyzwaniu nie zajmie Ci wiele czasu, przeciwnie, pozwoli go odzyskać. Na potwierdzenie moich słów przytoczę opinię jednej z uczestniczek pierwszej edycji Klubu Energii Dla Przedsiębiorczych Mam:

„Mój przykład pokazuje, że udział w nim nie wymaga od nas dużych nakładów czasu, a wręcz pomaga je znaleźć.”
Agnieszka Siedlarz, mama chłopców 7 lat i 5 lat i półrocznej dziewczynki

I tak samo będzie z wyzwaniem, dzięki któremu zyskasz więcej czasu i energii. Gorąco zachęcam Cię do zapisania się na to bezpłatne wydarzenie.

Jestem ciekawa, w jaki sposób zadbasz o swoją energię w najbliższym czasie. Może jednym z pierwszych kroków, będzie właśnie zapisanie na moje bezpłatne wyzwanie?

tekst alternatywny

Posłuchaj wszystkich odcinków podcastu na:

Kliknij i posłuchaj na Apple Podcast

Kliknij i posłuchaj na Spotify

Kliknij i posłuchaj na Speaker