Ostatnio w rozmowach z osobami z mojego newslettera pojawił się wątek posłuszeństwa dzieci. Dopiero wtedy uświadomiłam sobie, że odkąd zaczęłam stosować Pozytywną Dyscyplinę, to jestem nastawiona na współpracę z dziećmi, a nie ich posłuszeństwo. Już sama zmiana nastawienia w głowie daje dużą różnicę w naszych działaniach i lepsze efekty.

Bo czy na pewno chcemy mieć posłuszne dziecko? Czy zależy nam na tym, aby wychować je tak, żeby nie miało własnego zdania i godziło się na wszystko (także w kontakcie z osobami obcymi)? Myślę, że zdecydowanie nie. Czasami niektórzy mówią, że tylko chcą, aby ich dzieci były posłuszne wobec nich – rodziców, dziadków czy nauczycieli. Jednak tak wybiórczo to nie działa.

tekst alternatywny

Czemu dziecko nie lubi być posłuszne?

Zastanówmy się, dlaczego posłuszeństwo jest trudne i nawet dorośli tego nie lubią? Wyobraź sobie, że Twój mąż wydaje Ci rozkazy: Dzisiaj włóż czerwoną sukienkę! Ugotuj na obiad gołąbki! Przeczytaj książkę x! Pójdź spać o godzinie y! Myślę, że sama forma rozkazów, by Cię zdenerwowała, nawet gdybyś akurat planowała dokładnie te działania danego dnia.
Dlaczego? Nikt nie lubi, gdy mu się rozkazuje, lecz każdy (nawet małe dziecko) lubi móc decydować, mieć na coś wpływ, czuć się wysłuchane.
Oczywiście, nie chodzi też o to, że teraz 4-letni maluch może robić wszystko według własnego uznania. Ważne jest, aby dawać dziecku przestrzeń, w której może decydować, zgłaszać swoje pomysły, negocjować je i o nich rozmawiać.

Metoda ograniczonego wyboru

Jednym z najłatwiejszych, według mnie, sposobów na współpracę z dziećmi jest technika ograniczonego wyboru. To metoda, którą znam z Pozytywnej Dyscypliny. Zakłada ona, że daję dziecku wybór spośród 2 lub 3 rzeczy, np. Chcesz dzisiaj założyć zieloną czy niebieską bluzkę? Najpierw umyjesz zęby czy nałożysz piżamę?

Dziecko zupełnie inaczej zareaguje, niż na rozkazy: Załóż zieloną bluzkę! Umyj zęby! Poczuje się ważne i odpowiedzialne za to, co ma się stać. Ta prosta zamiana polecenia na pytanie z opcją wyboru, może zdziałać cuda.

Tworzenie planów z dziećmi

Jeśli mnie dłużej znasz, to zapewne się domyślasz, że moją kolejną ulubioną techniką jest planowanie z dziećmi. Już z 2-latkami można tworzyć plany. Tak, z takimi maluchami! Na dodatek dziecko nie musi nawet jeszcze mówić całymi zdaniami, aby wziąć udział w tworzeniu takiego planu i potem z niego korzystać. O tym, jak to robić, opowiadam w moim szkoleniu o planowaniu z dziećmi w wieku 2-9 lat.
Bardzo polecam tworzenie planów rysunkowych z dziećmi i aby Ci to ułatwić, to stworzyłam bazę ikonek dla rodziców „Rysunkowy świat dziecka, czyli pomoce wizualne wspierające rozwój i samodzielność dzieci”. Znajdziesz w niej ponad 200 ikonek z 10. Kategorii, w tym z tematu „Plany”.

Możesz pobrać 20 bezpłatnych ikonek z tej bazy w poniższym formularzu.

Dzięki temu, że dajemy dziecku wybór, tworzymy z nim plany, a przy tym pytamy je o zdanie i omawiamy z nim to, co ma się wydarzyć, to ono chętniej z nami współpracuje. W takich przypadkach czuje się przez nas wysłuchane i zauważone. A także nie czuje potrzeby buntu, co w przypadku rozkazów bardzo często się zdarza.


Moja misja na 2022 rok

Jeśli zachęciłam Cię do współpracy z dziećmi, to zapraszam do śledzenia mnie, ponieważ już w kwietniu zostanę Edukatorką Pozytywnej Dyscypliny, by jeszcze bardziej wspierać Cię we współpracy z dziećmi.

Moją misją na rok 2022 jest inspirować i motywować mamy dzieci w wieku 2-8 lat do zmian, dzięki którym, będą miały więcej energii i radości w swoim życiu. Pokażę jak to osiągnąć poprzez łatwiejszą współpracę z dziećmi, znajdowanie czasu dla siebie, organizację zadań i przestrzeni domowych. A przy okazji chcę pomagać w zadbaniu o samodzielność i rozwój dzieci oraz samorozwój mam. Chcę to robić, korzystając z pomocy rysunkowych oraz Pozytywnej Dyscypliny. Daj znać w komentarzu, w jaki sposób Ty lubisz współpracować z dziećmi.

Nazywam się Mariola i jestem mamą 3 synów: 7 lat, 4 lata i niemowlę. Ułatwiam współpracę z dziećmi w wieku 2-8 lat, rysując pomoce wizualne.

Pomoce wizualne dla rodziców

Baza ikonek dla rodziców

Tworzenie planów z dziećmi