Czy zastanawiałaś się nad tym, jak duże znaczenie dla Twojej efektywności ma to, czy i jak odpoczywasz? Prawda jest taka, że większość osób w ogóle o tym nie myśli. Zazwyczaj szukamy konkretnych metod i narzędzi usprawniających pracę, a o odpoczynku zapominamy. Tymczasem właśnie o ten obszar powinniśmy zadbać w pierwszej kolejności. Bo odpoczynek jest ważny, aby efektywnie pracować oraz ogólnie lepiej funkcjonować na co dzień. I o tym rozmawiam w tym odcinku podcastu z Joanną Sasin-Kowalczyk.

Zapraszam!

Podcastu wysłuchasz tutaj:

Moim gościem jest Joanna Sasin-Kowalczyk – pedagog, dietetyczka, specjalistka żywienia dzieci oraz terapeutka Integracji Sensorycznej dla dorosłych. Od kilku lat rozwija swoją markę MNIAM MNIAM, nagrywa podcast Mniam Mniam, a od niedawna współtworzy też Pracownię UFF – miejsce wsparcia dla osób neuroróżnorodnych. Asia była uczestniczką II edycji mojego Programu „Efektywna i pełna energii przedsiębiorcza mama”. Dzisiaj zaprosiłam ją do podzielenia się wrażeniami, co dał jej udział w grupowym mentoringu. Porozmawiamy o tym, dlaczego odpoczynek jest ważny w naszym życiu. I jak o niego zadbać, aby efektywnie pracować, będąc mamą.

Odpoczynek a efektywność – co to ma wspólnego?

W moim Programie „Efektywna i pełna energii przedsiębiorcza mama. Praktyczny program mentoringowy DLA MAM pracujących z domu, dzięki któremu zaczniesz osiągać więcej, pracując mniej bez zaniedbywania siebie i rodziny” są 3 moduły:

  • ODPOCZYNEK,
  • DOM,
  • PRACA.

I pracujemy nad nimi dokładnie w takiej kolejności. Pamiętam, że na początku Asia miała trochę wątpliwości, że zaczynamy od mówienia o odpoczywaniu. A nie przechodzimy od razu do sposobów na poprawę efektywności. Czy to się zmieniło po udziale w Programie?

Zacznijmy od tego, że kilka miesięcy po zakończeniu edycji grupowego mentoringu, w którym Asia uczestniczyła, wysłałam newsletter o tym, dlaczego to właśnie odpoczynek jest ważny, aby pracować efektywnie. Porównałam go do samochodu, który tankujemy, jak kończy nam się paliwo oraz do telefonu, który ładujemy, gdy widzimy, że mamy mało baterii.

W odpowiedzi Asia napisała mi, że z odpoczywaniem jest jednak trochę inaczej. W samochodzie i telefonie mamy wskaźnik, który nam pokazuje, że kończy się paliwo czy bateria. Natomiast nasz organizm takiej kontrolki nie ma. I sami musimy się tego nauczyć, żeby wyłapać, kiedy nasze ciało i umysł potrzebują odpocząć.

tekst alternatywny

Wbrew pozorom prawdziwy odpoczynek to niełatwa sztuka

To nie jest tak, że otworzysz książkę, zapiszesz sobie najważniejsze punkty i odhaczysz na checkliście, że masz już to i to zrobione. Program „Efektywna i pełna energii przedsiębiorcza mama” otworzył Asi oczy na wiele kwestii związanych z odpoczynkiem i pomógł przepracować pewne rzeczy. Dlatego był to dla niej bardzo wartościowy czas.

Asia wspomniała, że sama uczy się odpoczynku od 2 lat. Także pracując z rodzicami, pyta ich czasami, jak odpoczywają. I niestety, ale wielu z nich nie potrafi odpowiedzieć. Natomiast kiedy trafiają do niej dorośli neuroróżnorodni albo tacy, którzy podejrzewają u siebie zaburzenia integracji sensorycznej i potrzebują fachowej diagnozy – to pytanie o odpoczynek jest jednym z pierwszych. Często w odpowiedziach wymieniane są takie rzeczy, które nadal dostarczają bodźców, zamiast relaksować. Skąd zatem wzięły się wątpliwości Asi, że moduł o odpoczywaniu jest na początku mojego Programu?

Niby wiemy, że odpoczynek jest ważny, ale go nie doceniamy

Odpoczynek np. z książką, by pracować efektywnie.
Jako mamy zawsze znajdujemy czas i siłę na to, by zatroszczyć się o rodzinę i dom, zadbać o dzieci, aby miały wszystko, czego potrzebują. Przygotowujemy naszym bliskim najlepsze jedzenie, a same jemy byle co w biegu. Umiemy przeczytać dziecku książkę, ale sobie już nie. Podobnie jest z odpoczywaniem. Oczywiście nie dotyczy to każdej mamy, jednak zdarza się nad wyraz często.

Każda z nas teoretycznie wie, że odpoczynek jest ważny, ale nie potrafimy o niego zadbać dla siebie. Bardzo często w ogóle nie bierzemy pod uwagę tego, że potrzebujemy uzupełnienia zasobów energii, żeby dać coś naszym rodzinom. Zapominamy o tym, że po prostu musimy odpoczywać, aby zregenerować swoje ciało i psychikę.

Mało tego, żyjemy teraz w takich czasach, w których o tę regenerację jest coraz trudniej. Jesteśmy stale bombardowani różnymi bodźcami. Z każdej strony coś gra i świeci, telewizor jest włączony od rana do wieczora, telefon ciągle daje znać o przychodzących powiadomieniach… Te wszystkie bodźce docierają do naszego mózgu, który musi je przetworzyć. A na to potrzeba energii, czyli właśnie odpoczynku.

Asia przyznaje, że tak jak wiele innych mam, kiedyś też nie doceniała roli odpoczywania w swoim życiu. Dlatego miała wątpliwości co do tego, że w moim Programie ten obszar jest na pierwszym miejscu. Dzisiaj uważa, że to bardzo dobrze. Co więcej – jej zdaniem także na końcu warto jeszcze raz „przerobić” sobie moduł ODPOCZYNEK.

Ponieważ w trakcie Programu, kiedy pracujemy nad kolejnymi obszarami, związanymi z domem, współpracą z rodziną i sposobami na poprawę efektywności pracy, otwierają się nowe rzeczy. Przez 12 tygodni grupowego mentoringu, pojawiają się ciekawe pytania uczestniczek i omawiane są problemy, na które wcześniej nie każda z nas zwracała uwagę. Dlatego Asia poleca, aby na zakończenie wrócić do odpoczynku. I powtórzyć ten moduł, patrząc na niego z jeszcze szerszej perspektywy.

Odpoczynek jest ważny na całej drodze do efektywnej pracy

Potwierdzają to także inne uczestniczki wszystkich edycji mojego Programu. Podczas spotkań mentoringowych, każda z mam może zadawać dowolne pytania. Po warsztatach dotyczących kolejnych modułów: DOM i PRACA, bardzo często zauważają nowe rzeczy związane z odpoczynkiem. Zatem wracają do tego obszaru. Niedawno jedna z uczestniczek IV edycji, która jest w trakcie omawiania ostatniego modułu o pracy, powiedziała mi, że siedzi nad jednym zadaniem dotyczącym odpoczynku, bo coś jej tam nie klika. I chciała jeszcze o pewne kwestie dopytać.

Udział w Programie mentoringowym otwiera mamom oczy na to, że odpoczynek jest ważny i trzeba się nauczyć, jak najlepiej o niego zadbać. Zarówno po to, aby efektywnie pracować z domu, jak i ułatwić sobie życie. Bo tak, jak powiedziała Asia – to proces i nie załatwimy tego jednego dnia czy tygodnia, wykonując po prostu kolejne zadania z listy.

Właśnie to było moje olśnienie, kiedy przygotowywałam I edycję Programu. Wtedy dotarło do mnie, dlaczego ja w końcu zaczęłam efektywnie pracować, będąc mamą trójki dzieci. Do tego, moja efektywność była lepsza niż wtedy, gdy miałam jednego, a potem dwóch synów.

Zrozumiałam, że cały sekret tkwi w tym, że w pewnym momencie zaczęłam bardzo dbać o swój odpoczynek. Nie tylko podczas urlopu, ale przez cały rok. Codziennie myślałam o tym, że skoro czuję się zmęczona, to potrzebuję odpocząć. I co mogę dla siebie zrobić w tym zakresie każdego dnia, w skali tygodnia czy miesiąca.

Teraz pomagam uczestniczkom mojego Programu zmieniać ich myślenie. Aby również doceniły to, jak ważny jest odpoczynek. I zastanowiły się, co zrobić, żeby regularnie zadbać o siebie na co dzień.

Czy wiesz, jak naprawdę odpoczywać?

We wcześniejszej wypowiedzi, Asia poruszyła bardzo istotną kwestię. My często nie wiemy, jak mamy odpocząć albo trochę mylimy odpoczynek z robieniem rzeczy, które niewiele różnią się od naszej pracy. Dlatego pytanie naszych klientów o to, jak odpoczywają, jest bardzo zasadne. W odpowiedziach pojawiają się takie przykłady, że leżą przed telewizorem lub przeglądają social media. Tylko czy to rzeczywiście jest odpoczynek?

Kiedy pytam moje klientki, czy robią sobie przerwy w ciągu pracy (które przecież są potrzebne, bo nie da się pracować w ciągu przez 8 czy 4h), to spotykam się z różnymi odpowiedziami. Niektóre mamy mówią, że tak. Po 2-3 godzinach, jak sobie przypomną. Często jednak przerwa w ich mniemaniu, to zjedzenie kanapki, przed komputerem. Kompletnie nie zdają sobie sprawy z tego, że w taki sposób wcale nie odpoczywają.

To nie jest przerwa, kiedy jesz coś na szybko i w tym samym czasie przeglądasz Internet. Twój mózg nie ma nawet chwili, żeby odpocząć, bo stale odbiera kolejne informacje. Wiele osób nie ma świadomości, że po takiej pozornej pauzie, zmęczenie jest jeszcze większe. Przez co czujemy się gorzej, nie możemy skupić się na zadaniach i efektywnie pracować dalej.

Dlatego kluczowe jest zrozumienie tego, że regularny odpoczynek jest ważny w naszym codziennym życiu. A następnie trzeba znaleźć odpowiednią formę relaksu. Nieco więcej na ten temat pisałam w artykule Umiesz naprawdę odpoczywać?, który znajdziesz na moim blogu.

Co zrobić, aby odpoczynek był efektywny?

Efektywny odpoczynek od pracy.
Po pierwsze – dla własnej higieny psychicznej, powinniśmy odpoczywać w innej formie, niż pracujemy. Jeśli nasza praca polega na tym, że cały dzień spędzamy przed komputerem czy na portalach społecznościowych, to nie odpoczniemy, czytając artykuły w Internecie lub scrollując Instagram.

Po drugie – dobrze jest skupić się w danym czasie tylko na jednej rzeczy. To znaczy, gdy jemy, zajmijmy się tylko jedzeniem. A nie róbmy w tym czasie 5. innych zadań, tj. telefon do cioci, zamawianie kostiumu dla dziecka na bal czy potwierdzanie jakiejś tam uroczystości. Bo przecież mamy teraz tę „wolną” chwilę, żeby zająć się takimi sprawami.

Wchodząc jeszcze głębiej w ten temat, to obecnie żyjemy w kulturze ciągłego biegu i ciśnięcia. Między innymi dlatego „robienie niczego” jest dla nas takie trudne. Szczególnie dotyka to rodziców, którzy mają ciągle mnóstwo ważnych rzeczy na głowie. Już nawet zaczynają się pojawiać kursy uczące tego, jak nic nie robić. I bardzo dobrze.

Nie zapominaj, że odpoczynek jest ważny na co dzień

Asia przyznała, że jeszcze 2 lata temu sama była na tym etapie, że stale była czymś zajęta. Doszła do wniosku, że pewne jej problemy związane są właśnie z tym, że cały czas biegnie i coś robi. Z jednej strony ją to kręciło, bo jak sama mówi, ma ADHD i jej mózg potrzebuje ciągłej stymulacji. Natomiast z drugiej – zauważyła, że nie odpoczywa.

W tamtym czasie jej życie zawodowe kręciło się wokół żywienia i w wolnych chwilach czytała badania naukowe lub artykuły o jedzeniu. Interesowała się tą tematyką i sprawiało jej to przyjemność. Niemniej faktem jest, że po pracy związanej z jedzeniem, wracała do domu i wieczorami ciągle zajmowała się tym samym. Zatem dla jej organizmu nie był to relaks, bo odbierał to tak, jakby ciągle pracowała.

W pewnym momencie Asia zaczęła się zastanawiać, co tak naprawdę ją „odpoczywa” (to takie jej hasło firmowe). I smutne było to, że nie wiedziała… Wszystko, co do tej pory traktowała jako odpoczynek, czyli książki, kursy czy te badania naukowe – w mniejszym lub większym stopniu, łączyło się z jej pracą. Zaczęła więc od takiego banalnego ćwiczenia. Po prostu sprawdziła w Internecie, jakie są sposoby na odpoczywanie i testowała je po kolei. Dlatego dzisiaj już wie, co ją rzeczywiście „odpoczywa”.

Zatrzymaj się, żeby odpocząć!

Mnóstwo osób jest w podobnej sytuacji, jak Asia kiedyś i nie wie, co dla nich jest prawdziwym odpoczynkiem. Mass media i świat dookoła dyktują nam, jak mamy żyć i co robić. Słyszymy zewsząd, że musimy coraz lepiej wyglądać, więcej zarabiać, posiadać mnóstwo rzeczy itd. A to się zakotwicza w naszej podświadomości.

Potem na przykład pytamy jakąś klientkę, jak odpoczywa? Na co ona odpowiada, że uwielbia biegać. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to super. Kobieta ma pracę biurową, do tego dwójkę dzieci, w tym jedno specjalnej troski, więc bieganie pewnie ją relaksuje. Tylko podziwiać, że to robi i jej się chce.

Drążąc dalej, nasuwa się pytanie – jak biega? I ona mówi, że jak przebiegnie z 15 km, to jest wypruta, ale czuje się szczęśliwa. Jednak w dalszej rozmowie przyznaje, że tak naprawdę to sama nie wie, czemu tak bardzo się dojeżdża tymi biegami. Bo w rzeczywistości jest ciągle zmęczona. Co było widoczne po jej wyglądzie i zaczęło się objawiać pewnymi problemami zdrowotnymi…

Cały czas miała z tyłu głowy, że sport to zdrowie, więc znajdowała czas na bieganie i nie chciała z tego rezygnować. Jednak w pewnym momencie trochę zmieniła swoje podejście. Doszła do wniosku, że nie musi robić kilometrów ani poprawiać swojego czasu. I to było niesamowite! Wcześniej biegała tylko w słuchawkach i musiała tam mieć muzykę, która ją nakręca. Po jakimś czasie to odpuściła. Teraz biega tyle, na ile się czuje i pozwala sobie usiąść na koniec na ławce oraz wsłuchiwać się w śpiew ptaków. Dopiero to doświadczenie uświadomiło jej, że to, co wcześniej uważała za formę odpoczynku, wcale nią nie było.

tekst alternatywny

Prawdziwy odpoczynek to przyjemność, a nie zadanie do zrobienia

Bardzo wielu ludzi się na tym łapie. Zaczynają przykładowo biegać dla zdrowia i relaksu, ale wkrótce stawiają sobie jakieś cele, bicie kolejnych rekordów czy przygotowują się do maratonu. I bieganie staje się kolejnym zadaniem do wykonania. Przestaje być odpoczynkiem i sprawiać frajdę, czego większość osób nawet nie zauważa.

Ja też lubię biegać, ale robię to dla przyjemności. Jeśli mam ochotę, to biegnę, a jak mi się nie chcę, to idę kawałek. Bez wyznaczania konkretnych celów, tj. dystansu czy czasu. I to jest faktycznie inny rodzaj biegania. Taki relaksujący, przy którym nie czuję żadnej presji, że mam jakieś zadanie do odhaczenia.

Niestety często my myślimy, że odpoczywamy, ale niekoniecznie jest to prawda. Z tym problemem spotykam się także u niektórych uczestniczek mojego Programu. Na przykład w obecnej edycji jest jedna mama, która wraca do tego, że nie do końca wie, jak ma odpoczywać. Najlepsze jest to, że ma czas na odpoczynek. Jednak próbowała już różnych sposobów, ale wciąż nie czuje, że to działa. I nie jest to odosobniony przypadek.

Niemniej już samo uświadomienie sobie, że nie wiemy, jak odpoczywać, jest pierwszym krokiem do zmiany. Równie ważne jest zauważenie tego, że nasze życie się zmienia. I to, co kiedyś nas relaksowało, w obecnej sytuacji może już mieć takiego samego efektu.

Znajdź swój własny sposób na odpoczynek

W przypadku kobiet życie diametralnie się zmienia po urodzeniu dziecka. Bardzo zmieniają się potrzeby ciała i psychiki. Jako mamy jesteśmy permanentnie przebodźcowane. Pojawienie się w domu dziecka to na przykład dużo dotyku. Z jednej strony to jest fajne i bardzo miłe. Jednak z drugiej – nie każdy lubi być ciągle dotykany. Dla niektórych osób dotyk jest silnym bodźcem i gdy jest go za dużo, to po prostu mają dość. Poza tym, kiedy w domu są dzieci, to naturalnie jest dużo głośniej, ciągle jest zamieszanie. I mamy mniej czasu, żeby usiąść sobie w spokoju i choćby skupić się na czytaniu książki.

Życiowe zmiany mogą być związane także ze sferą zawodową, bo na przykład miałyśmy dłuższą przerwę, a po macierzyńskim wracamy do pracy. No i wszystko trzeba organizować na nowo. Albo pracowałyśmy w korporacji, a teraz podjęłyśmy wyzwanie i prowadzimy swój biznes. Przypadki są różne i przykłady można mnożyć.

Każda duża zmiana w naszym życiu, nie tylko związana z rodzicielstwem, wpływa na to, że organizm może mieć inne potrzeby, niż wcześniej. A to powoduje, że coś innego będzie nas „odpoczywać” i trzeba o tym pamiętać.

Przykładowo Asia kiedyś uwielbiała się konkretnie zmęczyć. Ćwiczyła sztuki walki i z treningów wychodziła mokra od potu, ale szczęśliwa. Natomiast teraz taka forma aktywności niezbyt dobrze na nią wpływa. Nadal lubi takie treningi, ale nie może sobie na nie często pozwalać, jedynie raz na jakiś czas. Obecnie dużo korzystniejsza jest dla niej łagodniejsza aktywność. Podobnie, jak dla wielu innych osób – my po prostu potrzebujemy więcej spokoju. Nie bez powodu joga czy nurty mindfulness stają się coraz popularniejsze.

Jak mówi Asia, w jej życiu był taki czas, że po pojawieniu się dzieci, dość mocno się fizycznie zaniedbała. Pomyślała więc, że chce coś z tym zrobić i może najlepiej zacząć od czegoś spokojnego. No i poszła na jogę, tak w ciemno, bez przygotowania. I wyszła z niej umęczona prawie tak samo, jak z tego treningu sztuk walki. Nie dlatego, że jej kondycja była tak kiepska, ale po prostu joga może być turbo wysiłkiem. Dlatego dzisiaj, jak idzie na jakieś zajęcia, to patrzy na ich intensywność i wybiera te łagodniejsze. Lubi sobie na przykład chodzić z kijkami, słuchać ptaków i przyglądać się światu.

Odpoczynek jest ważny w każdym obszarze życia

Właśnie to jest bardzo istotne, żeby dostosować formę odpoczynku do aktualnej sytuacji życiowej. Aby rzeczywiście zyskać to, czego potrzebujemy. Jeśli nie mamy sił fizycznych i psychicznych, to nie jesteśmy w stanie efektywnie pracować ani dobrze funkcjonować na co dzień. Dlatego właśnie od nauki prawdziwego odpoczynku zaczyna się mój Program „Efektywna i pełna energii przedsiębiorcza mama” i ten temat przewija się cały czas.

Jeśli porządnie nie odpoczywamy (codziennie), to wcześniej czy później dopadnie nas przewlekłe zmęczenie. Wtedy żadne metody na poprawę efektywności pracy nam nie pomogą. Uczestniczki mojego Programu często mi mówią, że dopiero, gdy zaczęły regularnie dbać o swój odpoczynek, zauważyły, jak szybko idzie im praca nawet jeszcze przed zastosowaniem któregoś ze sposobów na szybszą pracę. Po prostu, gdy są wypoczęte, mają lepsze nastawienie i więcej energii – mogą bardziej efektywnie pracować.

Poza tym, jeśli dbamy o odpoczynek, jako mamy, to pozytywnie wpływa na całą rodzinę i atmosferę w domu. Jesteśmy spokojniejsze i inaczej zachowujemy się przy naszych dzieciach, a im się to udziela. Tak działają neurony lustrzane. Jeśli mama jest wypoczęta, radosna i dobrze się czuje, to pozytywnie wpływa na nastrój dzieci. Dzięki temu lepiej się zachowują, co potwierdza wiele moich klientek.

Często od nich słyszę, że „efektem ubocznym” mojego Programu jest większy spokój w ich domach. Oczywiście duże znaczenie ma fakt, że nauczyły się skutecznie współpracować z dziećmi. Jednak najważniejsze jest to, że dbając o siebie, tak naprawdę dbają o całą rodzinę. Warto też podkreślić, że swoją postawą dajemy dobry przykład naszym dzieciom. Tym samym pomagamy im wyrabiać dobre nawyki, między innymi dotyczące odpoczywania i uszanowania tego, że mama też ma prawo do czasu dla siebie.

tekst alternatywny

Zadbaj o regularny odpoczynek, aby efektywnie pracować

Mam nadzieję, że teraz rozumiesz, dlaczego w Programie „Efektywna i pełna energii przedsiębiorcza mama. Praktyczny program mentoringowy DLA MAM pracujących z domu, dzięki któremu zaczniesz osiągać więcej, pracując mniej bez zaniedbywania siebie i rodziny” moduł ODPOCZYNEK jest tak ważny i od niego zaczynamy. Aby efektywnie pracować, najpierw musisz zadbać o siebie, potem o współpracę z rodziną i dom. Sprawdzone techniki i narzędzia są oczywiście pomocne w poprawie efektywności, ale nie rozwiążą problemu, jeśli będziesz przemęczona.


Na koniec chciałabym jeszcze poprosić Asię, aby podzieliła się swoimi wrażeniami po udziale w moim Programie. Jakie efekty zauważyła i komu by go poleciła?


Jak już Asia wspomniała wcześniej, na pewno jeszcze raz wróciłaby do modułu ODPOCZYNEK i go powtórzyła. Podobnie z pozostałymi obszarami, bo przekonała się, że wdrożenie moich wskazówek rzeczywiście działa. Ten Program dał jej wiele korzyści. Teoretycznie są to małe rzeczy, za to bardzo szczegółowe. Co konkretnie Asia zyskała?

1. Bezpośrednie wsparcie z mojej strony i indywidualne podejście

Każda z mam podczas spotkań mentoringowych ma czas na to, aby porozmawiać ze mną 1:1 o swojej sytuacji. Jednocześnie pozostałe uczestniczki korzystają z przysłuchiwania się takiej rozmowie, bo często zauważają w niej własne problemy. Mogą zadawać pytania pogłębiające temat, dzięki czemu łatwiej im znaleźć rozwiązanie, które docelowo pomaga im efektywniej pracować.

W przypadku Asi takie dopytywanie pomogło odkryć, że jedną z rzeczy, która negatywnie wpływała na jej pracę, było mnóstwo otwartych zakładek w przeglądarce. Sama by tego nie wyłapała. Niby drobiazg, ale bardzo ważny. Ponieważ redukcja liczby uruchomionych zakładek do 3-4, bardzo jej pomaga.

Największą korzyścią, którą Asia wyniosła z udziału w Programie jest to, że odkryła własny sposób na skuteczne planowanie i stało się to jej rutyną. Teraz w niedziele zazwyczaj siada wieczorem i planuje kolejny tydzień w kontekście zawodowym. Natomiast w piątki robi sobie podsumowanie. Asia odeszła od tego, że musi mieć zaplanowane wszystko, łącznie z czasem prywatnym. Bo okazało się, że jak zaczęła dbać o swój odpoczynek, to doskonale wie, co wtedy robić i nie musi ujmować tego w planie.

2. W Programie daję propozycje skutecznych i sprawdzonych metod, ale ich nie narzucam

Następną rzeczą, która Asia doceniła we współpracy ze mną, jest fakt, że nie „zmuszam” do stosowania swoich sposobów i jestem otwarta na to, że każda z nas ma swoje upodobania. W tym przypadku chodziło o to, że jej najbardziej odpowiada planowanie w Excelu. Wypróbowała wiele aplikacji, można powiedzieć, że przetestowała, co się dało i nic jej nie przypasowało. Chociaż ja bardzo polecam narzędzie Asana, to wiem, że nie u każdego sprawdzi się ono tak samo dobrze, jak u mnie. Dlatego bez problemu zaakceptowałam to, że Asia lubi Excela, robi w nim różne rzeczy i na tej bazie pracowałyśmy nad poprawą efektywności jej pracy.
tekst alternatywny

3. Kameralne grupy mentoringowe

To kolejna zaleta Programu, na którą zwróciła uwagę Asia. Podczas sesji mentoringowych, które trwają godzinę, spotykamy się w gronie 4 mam i ja. Dzięki temu każda z uczestniczek ma swój czas na swobodne wypowiadanie się i zadawanie pytań. A ja mogę je indywidualnie wspierać. Ponadto w ten sposób tworzę przestrzeń na wymianę pomysłów, na czym zyskują wszyscy.

4. Praktyczne i łatwe do wykonania zadania

Gdy nagrywałyśmy opinie o Programie, Asia powiedziała, że jest to pierwszy raz, kiedy zrobiła wszystkie zadania. I była z tego bardzo dumna. Bardzo mnie to cieszy, bo moje praktyczne zadania przygotowałam właśnie tak, aby każda z uczestniczek mogła bez trudu i od razu wdrożyć je w życie. Bez poświęcania na to dużej ilości czasu, którego nam, mamom, często brakuje.

Chociaż te praktyczne wskazówki czasami wydają się banalne, to przynoszą dużo korzyści. I mamy wykonujące systematycznie cotygodniowe zadania, szybko zauważają pozytywne zmiany. Zarówno w obszarze efektywności pracy, jak i codziennym życiu. Ponadto często osiągają znacznie większe efekty, niż się spodziewały. Potem dziękują mi za to w komentarzach, co jest dla mnie największą nagrodą i potwierdzeniem, że moje wsparcie, rzeczywiście im pomaga.

Komu warto polecić Program „Efektywna i pełna energii przedsiębiorcza mama”?

Na pewno każdemu, kto czuje, że nie wyrabia na zakrętach. Mówiąc krótko – wszystkim mamom. Zarówno tym prowadzącym własny biznes, pracującym online czy na etacie, np. w korporacji. Praktyczne wskazówki i zadania przekazywane w Programie są często bardzo uniwersalne, więc każdy znajdzie coś, co może z powodzeniem wykorzystać u siebie. Niezależnie od rodzaju pracy zawodowej i branży.

Ze swojej strony polecam dołączenie do Programu mentoringowego szczególnie mamom pracującym z domu. Ponieważ w takim przypadku często życie zawodowe miesza się z domowym i nieco trudniej jest to wszystko dobrze zorganizować.

Natomiast, żeby zobaczyć realne efekty, to rzeczywiście trzeba popracować nad wszystkimi 3 modułami po kolei. Jeśli solidnie przyłożymy się do tego i zadbamy o ODPOCZYNEK, DOM i PRACĘ, to korzyści mogą przerosnąć nasze oczekiwania. I zgodnie z obietnicą Programu zaczniemy naprawdę efektywnie pracować, zyskamy więcej czasu dla siebie i rodziny oraz będziemy lepiej współpracować z dziećmi i mężem. Po prostu staniemy się poukładane w pracy i domu oraz bardziej zadowolone z życia.

Z mojego Programu „Efektywna i pełna energii przedsiębiorcza mama” do tej pory skorzystało wiele kobiet. W kwietniu ruszyła już V edycja. Jeśli jesteś ciekawa, co zyskały uczestniczki, to ich opinie znajdziesz na stronie Programu i moim kanale YouTube. A jeśli Tobie również przyda się moje wsparcie na drodze do efektywnej pracy, to śledź mnie na Instagramie i Facebooku, gdzie na bieżąco informuję o nowych wydarzeniach i możliwościach współpracy.

Zapraszam Cię też do mojego sklepu, gdzie czekają na Ciebie warsztaty, minikurs audio i webinary, dzięki którym od razu możesz wprowadzić pierwsze moje wskazówki, by zacząć efektywnie pracować z domu, będąc mamą. Praktycznymi wskazówkami dzielę się też w podcaście „Mamo, pracuj efektywniej!”, dlatego zachęcam Cię do subskrypcji kanału, aby nic Cię nie ominęło.

Dziękuję Asi za owocną rozmowę i Tobie za to, że byłaś z nami dzisiaj. Do usłyszenia w kolejnych odcinkach!

tekst alternatywny

Posłuchaj wszystkich odcinków podcastu na:

Kliknij i posłuchaj na Apple Podcast

Kliknij i posłuchaj na Spotify

Kliknij i posłuchaj na Speaker

Pomagam mamom odzyskać energię  i czas dla siebie! 

U mnie otrzymasz krótkie i konkretne wskazówki oparte na praktycznym doświadczeniu – jestem mamą 3 dzieci (8 lat, 5 lat, 1,5 roku) oraz certyfikowanym Edukatorem Pozytywnej Dyscypliny i certyfikowanym facylitatorem metody Empowering People in the Workplace.

 

Tworzenie planów z dziećmi

Wyzwanie „Tworzenie planów z dziećmi 2-8 lat”