Jeśli słuchasz mojego podcastu, to domyślam się, że jesteś mamą, która chce efektywniej pracować z domu. Jednak czy wiesz, jaka jest droga do efektywnej pracy i na którym jej etapie teraz się znajdujesz? Jesteś blisko czy daleko od celu? W tym odcinku podcastu znajdziesz odpowiedzi na te pytania. Jest to nagranie live’a, który przeprowadziłam w marcu na Instagramie.

Zapraszam!

Podcastu wysłuchasz tutaj:

Coraz więcej mam w dzisiejszych czasach pracuje z domu – prowadząc własny biznes, jako freelancerki, czy pracując zdalnie na etacie. Jednocześnie chyba każdej z nas zależy na tym, aby pracować efektywniej i mieć tym samym więcej czasu dla siebie i rodziny. Dzisiaj opowiem Ci o poziomach na drodze do efektywnej pracy, na których znajdują się moje klientki. Ja również przez nie przechodziłam. Dlatego podzielę się z Tobą moją wiedzą i doświadczeniami, które pomogą Ci uświadomić sobie, w którym miejscu teraz jesteś. Poznasz także praktyczne wskazówki, dzięki którym będziesz mogła szybciej poprawić swoją efektywność, będąc mamą.

Poziom 1. na drodze do efektywnej pracy z domu

Na samym początku drogi są mamy, które pracują, aby pracować. Jak znajdują chwilę na pracę, to ją wykorzystują. Po prostu cieszą się, że w danym momencie mogą pracować. Jeszcze na tym poziomie nie zastanawiają się, jak ma wyglądać ich droga do efektywnej pracy z domu. Nie myślą o sposobach poprawy produktywności, współpracy z dziećmi czy swoim odpoczynku. Można by powiedzieć, że pracują wtedy, gdy mają na to czas, bez planu – co będzie dalej.
tekst alternatywny

Poziom 2. na drodze do efektywnej pracy z domu

Kolejny jest moment, kiedy zauważamy, że warto usprawnić swoje działania, aby wykonywać pewne zadania szybciej. Na tym etapie mamy zaczynają interesować się poprawą swojej efektywności. I co wtedy robią? Zazwyczaj czytają artykuły i książki o tej tematyce. Czasami także biorą udział w szkoleniach, które mogą ułatwić im drogę do efektywnej pracy z domu. Jednak zazwyczaj nie są to kursy dedykowane mamom, ale ogólne – skierowane do wszystkich osób, które szukają różnych technik i rozwiązań na to, jak pracować bardziej produktywnie.

Uczą się przykładowo o metodzie Pomodoro i zaczynają ją wypróbowywać. W praktyce okazuje się, że niezupełnie się to sprawdza w przypadku mam, szczególnie mających małe dzieci. Testują więc kolejne sposoby. Licząc na to, że w końcu trafią na jakąś „złotą metodę”, która realnie pomoże im poprawić swoją efektywność, będąc mamą.

Poziom 3. na drodze do efektywnej pracy z domu

Można efektywnie pracować, mając dzieci.
Następnym krokiem jest uświadomienie sobie, że najważniejsze jest skupienie, aby działać szybciej i skuteczniej. Wtedy zazwyczaj mamy łapią się na tym, że przy dzieciach wcale nie tak łatwo jest pracować efektywnie. Nie można się bowiem w pełni skoncentrować na swoich zadaniach, bo stale nas coś rozprasza. Przychodzi więc refleksja, że trzeba jednak jakoś przeorganizować swoją pracę.

Ja także przechodziłam przez poprzednie dwa poziomy, o których opowiedziałam, ale to właśnie ten etap był dla mnie takim pierwszym przełomem. Uświadomiłam sobie, że droga do efektywnej pracy z domu wcale nie polega tylko na szukaniu kolejnych technik i narzędzi, ale…

Ważne jest stworzenie sobie warunków, aby pracować w skupieniu

A przy dziecku, bo wtedy miałam tylko jednego syna, nie było to możliwe. Owszem, różne metody poprawy efektywności są przydatne i warto je wykorzystywać. Jednak jeśli nie będziemy mogły spokojnie skoncentrować się na swoich zadaniach, to niewiele nam one pomogą.

Na tym poziomie zrozumiałam, że powinnam skupić się właśnie na tym, jak pogodzić pracę z macierzyństwem. I doszłam do wniosku, że zamiast wymyślać dla dziecka super zabawy, które go zajmą, kiedy ja będę obok pracować – lepiej znaleźć po prostu inny czas na zadania zawodowe. Kiedy mój syn śpi, jest poza domem lub pod opieką kogoś innego. Dzięki temu mogłam skoncentrować się na pracy, bo dziecko mnie nie rozpraszało. Działałam więc efektywniej, nawet bez wykorzystywania różnych dodatkowych technik.

Jednak tu pojawiła się jeszcze jedna kwestia. Czasami bywało tak, że nawet gdy np. mąż zajmował się naszym synem, to ja nadal nie mogłam się w pełni skupić na swoich zadaniach. Bo miałam wyrzuty sumienia, że za mało czasu spędzam z dzieckiem. I podobne rozterki mają też moje klientki. Gdy ich dzieci są w żłobku, przedszkolu lub pod opieką męża, babci czy niani, to one nie mogę pozbyć się myśli, że pracują, zamiast zająć się pociechami. Z tyłu głowy ciągle słyszą ten wyrzut sumienia, przez co nie czują się dobrze i nie mogą skoncentrować się na pracy.

Jak współpracować z rodziną, by móc pracować efektywnie?

W moim przypadku bardzo pomogła Pozytywna Dyscyplina, którą poznałam i zaczęłam wdrażać, gdy mój pierwszy (i wtedy jedyny) syn miał nieco ponad rok. Dzięki temu nauczyłam się wielu sposobów współpracy z dzieckiem i mężem, które znacząco ułatwiły mi drogę do efektywnej pracy z domu. Teraz, po 7 latach, znam Pozytywną Dyscyplinę bardzo dobrze od strony praktycznej i jestem jej Edukatorką. Pomagam innym rodzicom wykorzystywać tę potężną metodę wychowawczą w ich rodzinach.

Co można zrobić, aby znaleźć przestrzeń na pracę bez dziecka i pracować bez wyrzutów sumienia, gdy zostaje ono z nami w domu? Jednym ze sposobów, który wprowadziłam, jest tak zwany „specjalny czas z dzieckiem”. I gorąco polecam go także Tobie. Chodzi tu o to, aby spędzić z dzieckiem określony czas i być wtedy w 100% tylko dla niego. Wystarczy nawet ok. 10, 15 minut czasu, podczas której będziecie razem coś robić – bawić się, grać w gry itp. Nie chodzi bowiem o ilość tego czasu, ale o jego jakość. Zachęcam Cię do wdrożenia tego sposobu w życie, a szybko przekonasz się, że wpłynie to pozytywnie na relację z dziećmi, efektywność Twojej pracy i ogólną atmosferę w domu.

Kolejną rzeczą, o którą warto zadbać w kontekście współpracy z rodziną, jest odpowiednia komunikacja. Często bywa tak, że gdy mąż wraca z pracy, to zostawiamy z nim dziecko i idziemy pracować do drugiego pokoju. Nie mówiąc wprost, co będziemy robić i kiedy skończymy. Tak robi wiele moich klientek i ja też to kiedyś robiłam. Tymczasem umówienie się z mężem na konkretne godziny, w których chcesz zająć się pracą oraz poinformowanie jego i dzieci, ile czasu Ci to zajmie, jest bardzo ważne. Dzięki temu wszyscy domownicy będą wiedzieli, że potrzebujesz się skupić i nie będą Ci przeszkadzać.

Więcej o tym, co zrobić, by dzieci dały Ci spokojnie i efektywnie pracować z domu, opowiadałam w 8 odcinku podcastu. Zachęcam do posłuchania, jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś.

Poziom 4. na drodze do efektywnej pracy z domu

Mama, która zna kroki do efektywnej pracy z domu.
Ten etap był dla mnie naprawdę wielkim przełomem. Wtedy miałam już dużą wiedzę na temat efektywnej pracy i różnych sprawdzonych metod. Rozumiałam też, że kiedy współpracuję z rodziną i dzielę się obowiązkami domowymi – jest mi dużo łatwiej. Jak przykładowo mąż zajmuje się dzieckiem i jestem sama, to mogę spokojnie pracować. Jednak to wciąż nie było to, czego oczekiwałam. Wtedy uświadomiłam sobie, że nie mogę się w pełni skupić na pracy, bo po prostu jestem zmęczona. I jeśli nie zadbam o swój odpoczynek, to nie dam rady pracować efektywniej.

Może teraz się zastanawiasz, czy to rzeczywiście ma takie duże znaczenie? Na krótką metę, może i nie. Kiedy od czasu do czasu czujesz się zmęczona, to po prostu będziesz pracować nieco wolniej. Jednak w dłuższej perspektywie, brak odpoczynku może mieć bardzo poważne skutki.

Wyobraź sobie, że droga do efektywnej pracy z domu jest jak długa podróż samochodem. Przed jazdą sprawdzasz wszystkie szczegóły, aby znaleźć jak najlepszą trasę i sprawnie dotrzeć do celu. To są właśnie nasze techniki poprawy efektywności. Tylko co Ci z tego przyjdzie, że je znasz, jeśli nie zatankujesz paliwa przed podróżą? I nie będziesz uzupełniać baku na trasie, bo szkoda Ci będzie czasu na zjeżdżanie na stację? Gdy zabraknie Ci po drodze paliwa, to po prostu nie dojedziesz na miejsce.

Dokładnie tak samo jest z odpoczynkiem. Jeśli zaniedbujesz sen i nie wypoczywasz regularnie, łudząc się, że nadrobisz to, jak skończysz projekt, w weekend, na urlopie… w końcu Twoje paliwo się wyczerpie. A przecież logiczne, że na pustym baku nie dojedziesz do celu. Dlatego dbanie o odpoczynek jest bardzo ważnym elementem drogi do efektywnej pracy z domu.

Drugą istotną kwestią jest współpraca z dziećmi. Wracając do naszej podróży samochodem – skupiłaś się na tym, żeby: zatankować pełen bak, wybrać stacje paliw, gdzie będziesz mogła uzupełnić paliwo i opracować optymalną trasę. Ruszasz w drogę. Jednak nie pomyślałaś o tym, że przecież jedziesz z dziećmi. I co się dzieje?

Twoje pociechy co chwilę mówią, że są głodne, chcą siku czy się nudzą. W rezultacie ciągle musicie zatrzymywać się na nieplanowane postoje. Dzieci marudzą i są niezadowolone, a w Tobie rośnie frustracja, bo tracicie czas, a końca podróży nie widać. I kiedy już wreszcie dojeżdżacie na miejsce, to jak się czujesz? Zapewne źle, bo jesteś wyczerpana fizycznie, psychicznie i masz dość całej wycieczki. Może nawet myślisz sobie, że już więcej nie pojedziesz nigdzie z dziećmi? A przecież wcale nie musi tak być…

Twoja droga do efektywnej pracy z domu może być znacznie prostsza

Jeśli zadbasz o wszystkie 3 elementy, czyli:

  • odpoczynek fizyczny i psychiczny,
  • dom, czyli współpracę z rodziną i obowiązki domowe,
  • pracę, tzn. techniki i narzędzia poprawiające Twoją efektywność.

 

Właśnie na tych filarach opiera się mój Program grupowego mentoringu „Efektywna i pełna energii przedsiębiorcza mama. Praktyczny program mentoringowy DLA MAM pracujących z domu, dzięki któremu zaczniesz osiągać więcej, pracując mniej bez zaniedbywania siebie i rodziny”. I dokładnie w takiej kolejności pracujemy nad poszczególnymi modułami. To bardzo ważne, aby faktycznie ułatwić sobie drogę do efektywnej pracy z domu.

Bardzo często moje klientki nie przywiązują wagi do swojego odpoczynku. Natomiast dzięki udziałowi w moim Programie i wykonaniu praktycznych zadań, doskonale rozumieją, dlaczego właśnie ten moduł jest pierwszy. Potwierdzają to uczestniczki dotychczasowych edycji grupowego mentoringu „Efektywna i pełna energii przedsiębiorcza mama”. Ich opinie znajdziesz na moim kanale YouTube i stronie Programu.

Wiele kobiet mówi, że otworzyły im się oczy i dopiero dzięki mnie zaczęły bardziej doceniać regularny odpoczynek. Chociaż na początku nie każda z nich była przekonana, czemu od tego zaczynamy uczyć się efektywności. Zamiast od razu przejść do konkretnych narzędzi i metod na szybszą pracę.

Jeśli chcesz poprawić swoją efektywność, będąc mamą – zacznij dbać o swój odpoczynek na co dzień

Podam Ci przykład Oli, która brała udział w pierwszej edycji mojego Programu. Przyznała mi ona, że kiedy wykupiła dostęp i zobaczyła, że pierwszym modułem jest ODPOCZYNEK, to poczuła rozczarowanie. Pomyślała sobie, że przecież przyszła do Programu, aby nauczyć się metod efektywnej pracy. No może jeszcze sposobów na współpracę z córką, kiedy ona zostanie w domu, bo np. będzie chora… ale omawianie na starcie odpoczynku?

W tamtym momencie Oli wydawało się, że przecież umie wypoczywać. To po co o tym mówić? Jednak, gdy przeszła moduł ODPOCZYNEK i zrobiła praktyczne zadania, to już wiedziała, jak bardzo się myliła. Okazało się, że tak naprawdę, do tamtej pory nie potrafiła zadbać o ten obszar. Co ciekawe, Ola obecnie jest coachem i pomaga innym mamom w poprawie ich produktywności. I powiedziała mi, że to udział w moim Programie był jednym z elementów, który doprowadził ją do miejsca, w którym jest teraz. Dlatego, że właśnie wtedy zrozumiała, jak ważny jest odpoczynek na drodze do efektywnej pracy z domu.

Dokładnie tak, jak ja uświadomiłam to sobie wcześniej. I zamiast pracować wieczorami czy w nocy, kładłam się wcześniej spać, aby być rano bardziej wypoczęta. Dzięki temu mogłam lepiej skupić się na pracy i realizować swoje zadania w krótszym czasie. Nawet jeśli nie stosowałam żadnych technik pomagających pracować efektywniej. I tą „złotą radą”, której wcześniej szukałam, okazało się właśnie to, że wystarczy po prostu zadbać o swój odpoczynek. W rzeczywistości większość z nas teoretycznie o tym wie, jednak nie stosuje w swoim życiu.

Uczestniczki mojego grupowego mentoringu, przekonują się, jak ważne jest odpoczywanie, dopiero gdy zaczynają wykorzystywać moje wskazówki w praktyce. I na przykład Justyna, która bierze udział w obecnej edycji, powiedziała mi ostatnio, że sama była w szoku, jak szybko poszło jej napisanie maili sprzedażowych. Dlatego, że była wypoczęta, bo dzięki pracy w Programie, zaczęła bardziej o to dbać. Teraz nie tylko efektywniej pracuje, ale zupełnie inaczej się czuje.

tekst alternatywny

Na jakim etapie drogi do efektywnej pracy jesteś?

Jestem bardzo ciekawa, w którym punkcie Ty się znajdujesz. Czy jesteś:

  • na 1. poziomie – i pracujesz, aby pracować, nie zastanawiając się, czy działasz efektywnie,
  • na 2. poziomie – na którym poszukujesz sposobów, jak poprawić swoją efektywność, będąc mamą,
  • na 3. poziomie – gdy już rozumiesz, że trzeba współpracować z rodziną, aby pracować efektywniej,
  • na 4. poziomie – kiedy odkryłaś, że kluczem do lepszej efektywności jest zadbanie o swój odpoczynek?

Jak myślisz, masz jeszcze przed sobą długą drogę do efektywnej pracy z domu? A może już zbliżasz się do mety? A prawda jest taka, że zaczynamy realnie efektywniej pracować dopiero na 4. poziomie. Kiedy uświadomimy sobie, że najpierw trzeba zadbać o swój odpoczynek, potem o dom, czyli współpracę z rodziną. A na końcu o techniki usprawniające pracę. I najważniejsze to zrozumieć, że odpoczynek jest kluczowy od początku naszej drogi i na każdym kolejnym etapie.

Dochodzenie do tego zajęło mi parę lat, dlatego stworzyłam Program „Efektywna i pełna energii przedsiębiorcza mama”. Abyś nie musiała kręcić się w kółko, czytać stosy lektur i przechodzić różne kursy, w poszukiwaniu „złotego środka” na poprawę swojej efektywności. Właśnie ruszyła kolejna, już V edycja grupowego mentoringu. Jeśli chcesz skorzystać z mojego wsparcia – zapraszam do śledzenia mojego profilu na Instagramie i Facebooku, gdzie na bieżąco informuję o opcjach współpracy ze mną. W moim sklepie znajdziesz także minikurs audio, warsztaty i webinary, które pomogą Ci pracować efektywniej z domu, będąc mamą.

Na zakończenie przytoczę Ci jeszcze zdanie, które w kontekście odpoczynku napisała mi Bogna, uczestniczka mojego Programu: „To o co warto zadbać, to zarządzanie swoją energią, zamiast zarządzać sobą w czasie”. Moim zdaniem, to bardzo fajnie podsumowuje to, co tak mocno podkreślam. I wskazuje właściwy kierunek na drodze do efektywnej pracy z domu – zamiast skupiać się na szukaniu sposobów na lepszą efektywność, zacznij od zadbania o swoją energię, czyli właśnie o odpoczynek. O to, jak się czujesz fizycznie i psychicznie, jakie jest Twoje nastawienie oraz czy możesz pracować w skupieniu.

Mam nadzieję, że dzięki moim wskazówkom, skrócisz swoją drogę do efektywnej pracy z domu. I nie będziesz musiała „zaliczać” po kolei wszystkich 4 poziomów, które omówiłam. A przejdziesz od razu do tego najlepszego i zadbasz najpierw o swój odpoczynek, potem o współpracę z rodziną, czyli dom, a na końcu zajmiesz się technikami poprawy efektywności. Dzięki temu szybciej osiągniesz swój cel. Będzie mi miło, jak zostawisz swój ślad w komentarzu pod tym artykułem czy na moich profilach w social mediach. A jeśli jeszcze nie subskrybujesz mojego podcastu „Mamo, pracuj efektywniej!”– zachęcam Cię do zrobienia tego teraz, abyś nie przegapiła kolejnych odcinków. Do usłyszenia wkrótce!

Posłuchaj wszystkich odcinków podcastu na:

Kliknij i posłuchaj na Apple Podcast

Kliknij i posłuchaj na Spotify

Kliknij i posłuchaj na Spreaker

Pomagam mamom odzyskać energię  i czas dla siebie! 

U mnie otrzymasz krótkie i konkretne wskazówki oparte na praktycznym doświadczeniu – jestem mamą 3 dzieci (8 lat, 5 lat, 1,5 roku) oraz certyfikowanym Edukatorem Pozytywnej Dyscypliny i certyfikowanym facylitatorem metody Empowering People in the Workplace.

 

Tworzenie planów z dziećmi

Wyzwanie „Tworzenie planów z dziećmi 2-8 lat”

Preferencje plików cookies

Inne

Inne pliki cookie to te, które są analizowane i nie zostały jeszcze przypisane do żadnej z kategorii.

Niezbędne

Niezbędne
Niezbędne pliki cookie są absolutnie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania strony. Te pliki cookie zapewniają działanie podstawowych funkcji i zabezpieczeń witryny. Anonimowo.

Reklamowe

Reklamowe pliki cookie są stosowane, by wyświetlać użytkownikom odpowiednie reklamy i kampanie marketingowe. Te pliki śledzą użytkowników na stronach i zbierają informacje w celu dostarczania dostosowanych reklam.

Analityczne

Analityczne pliki cookie są stosowane, by zrozumieć, w jaki sposób odwiedzający wchodzą w interakcję ze stroną internetową. Te pliki pomagają zbierać informacje o wskaźnikach dot. liczby odwiedzających, współczynniku odrzuceń, źródle ruchu itp.

Funkcjonalne

Funkcjonalne pliki cookie wspierają niektóre funkcje tj. udostępnianie zawartości strony w mediach społecznościowych, zbieranie informacji zwrotnych i inne funkcjonalności podmiotów trzecich.

Wydajnościowe

Wydajnościowe pliki cookie pomagają zrozumieć i analizować kluczowe wskaźniki wydajności strony, co pomaga zapewnić lepsze wrażenia dla użytkowników.